Cilt Bakımı

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas bir cilt tipine sahip kişiler bunun sonucunda birçok zorlukla karşı kaşıya kalırlar. Hassas cilt bakımı yaparken diğer cilt tiplerine nazaran daha özenli ve dikkatli olunmalıdır. Hassas cilt bakımı yaparken cildinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle de kullanılan malzemelerden kaynaklı cildinizde oluşabilecek yanık ve kızarıklıklar görüldüğü takdirde hemen cilt yıkanmalı ve aynı malzeme bir daha kullanılmamalıdır.

Hassas cilde makyaj yapmakta aslında çok doğru değildir. Cildinize sürekli makyaj yapıyorsanız doğal malzemelerle üretilen ve mineral makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Yaptığınız makyajı yüzünüzden çıkarma işlemi sırasında ise cildinizin tahriş olmaması için badem yağı ve zeytinyağı kullanarak hem cildinizi temizlemiş hem de beslemiş olursunuz.

Hassas Cilt Bakımı İçin Neler Yapılır?

Hassas cilt tipi için maske yapımında meyve ya da sebze kullanıyorsanız, mevsim ürünlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca cildinizde oluşan leke ve kızarıklıklar için yeşil çay çok faydalıdır. Demlediğiniz yeşil çayı hem içerek tüketebilir hem de bir kısmını cildinize sürerek bakım yapmak için kullanabilirsiniz.

Cildinizi temizleme aşamasında kullandığınız sabun tercihi de oldukça önemlidir. Yararlı olabilecek en uygun sabun tipi buğday sabunudur. Buğday sabunu cildinizi besler ve temizler. Ayrıca buğday sabunu kullandığınızda cildiniz alerjik reaksiyonda göstermez.

Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin beslenmelerine de çok önem vermeleri gerekir. Tüketilen bazı besinler ciltte kaşınmaya ve kızarıklığa neden olabilir. Bu gibi durumlarda doktora görünerek alerji testi yaptırmanızda fayda vardır.

Cildinize iyi gelecek en iyi durumlardan biri günlük su tüketimi miktarını arttırmanızdır. Su tüketimini arttırmak cildinize çok iyi gelecektir. Bal, cilt bakımında en fazla kullanılan malzemelerdendir. 1 tatlı kaşığı bal, 1 çorba kaşığı süt ve ezilmiş yarım muz ile hassas cildinize iyi gelecek çok faydalı bir maske hazırlayabilirsini. Bu maske cilde sürüldükten sonra 20 dakika bekletilir ve daha sonra da yıkanır. Bu maske ile cildiniz canlı bir görünüme kavuşacak ve parlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu