Hayvan Bakımı

Hamster ve Fare Arasındaki Farklar

Bilindiği üzere hamster ve fare arasındaki farklar, hamsterları evcil hayvan yapan özelliklerdir. Gelin, bu farkları birlikte inceleyelim.

Hamster ve Fare Arasındaki Farklar

1- Kese

Hamsterların, yanakları ile omuzları arasında keseleri vardır. Bu keselerde, verilen yemleri depolayıp yuvalarına taşırlar. Bu özellikleri ile ‘heybeli sıçan’ olarak da anılırlar.

Farelerin keseleri yoktur.

2- Kuyruk

Hamsterların çok uzun kuyrukları yoktur. Kuyruk sokumlarında tavşanlarda olduğu gibi küçük bir çıkıntı vardır ve neredeyse görünmez.

Farelerin kuyrukları, hamsterlara göre çok uzundur.

3- Temizlik

Hamsterlar kesinlikle temizlenmemelidir. Yıkandığında, hassas vücutları buna dayanmayacaktır. Yıkanan bir hamster aniden ölebilir. Tıpkı kedilerde olduğu gibi tükürüklerinin antiseptik olduğu bilinir. Diliyle ulaşabildiği yerleri yalayarak temizlere Ulaşamadıkları yerler için elleriyle dillerinden tükürük alarak temizlerler.

Farelerin kendilerini temizleme gibi bir özellikleri yoktur.

4- Saldırma/ Isırma

Hamsterlar sadece korktuklarında veya bir tehdit algıladıklarında ısırırlar. Fakat birkaç gün içinde sizi tanırlar. Zarar görmediği sürece asla zarar vermez.

Sizi tanıdıktan sonra bir başkasının eline alma girişiminde ısırabilir. Fakat sizin sesinizi duyduğu takdirde tanımadığı birini bile ısırmayabilir.

Fareler ise insanlarla asla sağlıklı bir iletişim kuramazlar. Size asla alışmazlar. Yavruyken alıp beslemediğini sürece tüm fareler sizi düşünmeden ısıracaktır.

5- Türleri

Hamsterların pek çok türü evcil hayvan olarak alınabilir.

Farelerin hiçbir türü evde beslemeye uygun değildir.

6- Hastalıklar

Hamsterlar hastalık taşımazlar. Aksine insanlardaki mikroplara karşı duyarlıdırlar. Kolayca hasta olup ölebilirler.

Fakat farelerin veba mikrobu taşıdıkları bilinir.

7- Beslenme

Hamsterların beslenmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bazı besinler, onların üzerinde zehir etkisi yapabilir. Peynir gibi besinlerin verilmesi uygun değildir.

Fareler, başta peynir olmak üzere, hemen hemen her şeyi yiyebilirler.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu