Makyaj

Göz Şekline Göre Makyaj Uygulaması

Şüphesiz ki tüm kadınlar makyajı güzelleşmek için yapar. Fakat yanlış teknikle yapılan makyaj güzelleştirmek şöyle dursun kötü veya komik bir görünüme sahip olmanıza da sebep olabilir. Gözler makyaj yaparken itina ile uygulanması gereken kısımlardır. Peki, göz şekline göre makyaj uygulaması nasıl olmalıdır? Öncelikle göz yapınızın ne olduğunun bilincinde olmalı, sonra da makyajınızı ona göre uygulamalısınız.

Gözleri Yakın Olanlar Nasıl Makyaj Yapmalıdır?

Birbirine yakın olan gözlere sahipseniz kaşlarınızın arasındaki boşluğu daha geniş tutmalısınız. Bu gözlerin daha uzak görünmesini sağlayabilir.

Aynı zamanda gözün bitimindeki kuyruk kısmını belirginleştirerek dikkati tamamen orada toplayabilirsiniz. Böylelikle gözlerin yakınlığı göze batmayacaktır.

Maskara uygularken de dikkatli olunmalıdır. Kirpiklere dipten uca sürülmesi yanlış bir uygulama olacaktır. Gözleri yakın olanlar için uçlara daha fazla olacak şekilde sürülmesi doğru yöntemdir.

Göz pınarından başlayarak gözün ortasına kadar olan kısma açık renk far sürülmelidir. Aynı şekilde eyelinerı da gözün ortasından bittiği yere kadar sürerek gözlerin daha ayrık görünmesi sağlanabilir.

Gözleri Ayrık Olanlar Nasıl Makyaj Yapmalıdır?

Gözleri ayrık olanlar makyaj yaparken göz pınarının olduğu kısma odaklanmalıdır. Göz pınarı ile burun arasındaki kısma koyu renk bir fondöten sürülmelidir. Yoğunluğu orada bırakarak kaşlara doğru yaydırılarak uygulanmalıdır.

Maskara uygularken dipten uca kadar yoğun bir şekilde sürülmesine dikkat edilmelidir. Böylelikle dikkat kirpiklere çekilebilir.

Genel olarak göz makyajı uygulaması göz pınarından gözün ortasına kadar olan kısma daha yoğun olarak yapılırsa gözün yakın görünmesini sağlayabilir.

Gözleri Küçük Olanlar Nasıl Makyaj Yapmalıdır?

Gözlerin daha iri görünmesini istiyorsanız iç kısımlara aydınlatıcı özellikli bir göz kalemi sürebilirsiniz. Aynı şekilde kaşların alt kısmına açık renkli bir far uygulayarak gözlerin daha geniş görünmesi sağlanabilir.

Far uygulaması yapılırken farklı yöntemler de kullanılabilir. Özellikle göz kapağına sürülen açık renk bir far ve onun çok koyu olmayan mat bir farla gölgelendirilmesi doğru bir yöntemdir.

Maskara ise hem üst hem de alt kirpiklere uygulanmalıdır.

Gözleri Büyük Olanlar Nasıl Makyaj Yapmalıdır?

 • İri gözlere sahipseniz makyajınızı daha doğal tutmalı ve pastel tonlar seçmelisiniz.
 • Özellikle gözlerin içine uygulayacağını koyu renk bir göz kalemi gözlerin daha küçük görünmesini sağlayabilir.
 • Aydınlatıcı kalem ve farlardan özellikle kaçınmalısınız.
 • Diplerden uca kadar hem alt hem de üst kirpiklere maskara uygulamak dikkati kirpiklere çekecektir.

Gözleri Çıkık Olanlar Nasıl Makyaj Yapmalıdır?

 • Çıkık gözlere sahip olanlar bunu doğru bir far uygulamasıyla giderebilirler.
 • Göz kapaklarına, kirpiklere en yakın olan kısımlarda koyu renkle başlayıp kaşlara doğru daha açık tonlara ulaşan far sürülmelidir.
 • Koyu renk ürünler gözleri olduğundan daha basık göstermelidir. Bu nedenle çıkık gözlere sahip olanlar dumanlı göz makyajlarını, koyu renkli ürünleri seçmeli ve doğru yöntemle uygulamalıdır.

Gözleri Çukur Olanlar Nasıl Makyaj Yapmalıdır?

 • Çukur bir göz yapısına sahipseniz gözleriniz olduğundan da küçük görünüyor demektir.  Doğru yöntem uygulanıp gözlerin belirgin hale getirilmesi gerekir.
 • Göz kapağına çok açık renk bir far sürülmeli ve göz çukuruna kadar yayılmalıdır.
 • Eyeliner yerine dipliner tercih edilmeli ve göz kapağına ince bir şekilde sürülmelidir. Aynı şekilde göz kalemi de olabildiğince ince sürülmelidir.
 • Maskara yalnızca üst kirpiklere yoğun sürülmelidir. Alt kirpiklere hafifçe dokundurarak uygulanmalıdır.

PSY

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu