Makyaj

Göz Makyajı Hatalarına Pratik Çözümler

Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj şüphesiz ki oldukça özen isteyen bir uygulamadır. Göz ve çevresine yapılan uygulama, makyajın en önemli kısmıdır. Fakat göz makyajı sırasında yapılacak en ufak bir hata istenmeyen görüntülere sebep olabilir. Ufak detayların üzerinde durmak ve yapılan hatalara pratik çözümler bulmak makyajı kolaylaştırır.

Yapılan hataların pratik düzeltme yöntemleri olduğu gibi yapılmaması gereken bazı hataları önlemek için de bazı yöntemler vardır. Makyaj hatalarının yanı sıra makyajın uygulanacağı bölgeyle ilgili sorunlar da yaşanabilir. Bu, makyaj uygulaması sırasında hata yapmaya sebep olacağı için tıpkı diğer hatalar gibi çözülmesi gerekir.

Göz makyajı yaparken bazı hatalar yapılabilir. Makyajı silip baştan yapmak yerine doğru yöntemlerle bu hatalar düzeltilebilir. Peki bu hatalar nelerdir ve nasıl düzeltilir? Maddeler halinde inceleyelim.

Göz Makyajı Hataları ve Pratik Çözümleri

1- Topaklanan Maskara

Kirpikleri hacimli göstermek için en önemli kozmetik ürünü maskaradır. Fakat zaman zaman hem ömrü azaldığından hem de içine fazla hava girmesinden dolayı maskara topaklanabilir. Bu durumda sürmek zorlaşır.

Eğer başka bir seçenek yoksa ve kullanılacak tek ürün oysa bu sorunu geçici olarak çözmek mümkün.  Maskara tüpü sıcak bir suyun içine konup bekletilir. Sıcak suyun etkisiyle içindeki topaklanan ürün daha akışkan hale gelir ve rahatlıkla sürülebilir.

2- Dökülen Takma Kirpikler

Bazı kadınlar kirpiklerinin seyrek ve zayıf olmasını sevmez. Daha yoğun kirpik isterler. Bu nedenle takma kirpik kullanırlar. Fakat zaman zaman kirpikler dökülebilir ve yerinden çıkabilir.

Böyle durumda kirpik diplerine çok az maskara sürerek tekrar yerine yapıştırmak geçici de olsa çözüm olabilir.

3- Kıvrılmayan Kirpikler

Kirpiklerin kıvrılmaması veya şekilsiz durması maskara sürmeyi zorlaştırabilir. Sürüldüğünde kirpiklerin birbirlerine girmesi sonucu kötü bir görüntü ortaya çıkabilir. Bunu çözmek için çoğu kadın kirpik kıvırıcısı kullanır. Fakat bu ürün çoğu zaman yanlış kullanılır ve kirpiklerin zarar görür kopmasına sebep olabilir.

Kirpik kıvırıcısı yerine kullanılacak olan doğal ve pratik bir yöntem var. Sıcak suyun altında kısa bir süre tutulan çay kaşığı kirpik diplerine fazla olmamasına dikkat edilerek hafif bastırılır. Birkaç dakika tutulduğunda kirpiklerin kıvrılmasını ve daha düzgün görünmesini sağlar.

4- Yanlış Uygulanan Kapatıcı

Gözaltı kapatıcısı çoğu kadının kullandığı bir üründür. Göz makyajı sırasında yapılan hatalardan biri kapatıcının uygulandığı bölgenin yanlışlığıdır.

Gözaltı kapatıcısı uygulanırken sadece gözlerin altındaki bölge çizgi şeklinde seçilmemelidir. Gözün altındaki çizgi şeklindeki bölgeden başlanmak üzere aşağı doğru ters üçgen şeklinde uygulanmalıdır. Bu şekilde sürülmesi daha doğru bir uygulama olacaktır.

5- Yanlış Boyanan Kaşlar

Bazı kadınlar kaşlarının şeklini beğenmez. Bazıları da seyrek olduğu için yoğunlaştırmak ister. Fakat çoğu zaman kaş kalemini yanlış yöntemle uyguladıklarından kötü bir görünüm elde ederler.

Kaş kalemini yanlış uygulamak kaşlara doğal olmayan bir görünüm katar. Aynı zamanda ifadenin sertleşmesini sağlar.

Kaş kalemi iki kaşa da aynı şekilde uygulanmalıdır. İfadenin daha yumuşak olması için iç kısımdan daha açık tonda başlayarak dışa doğru koyulaştırılmalıdır.

6- Çabuk Çıkan Maskara

Kirpiklere uygulanan ürün tüm gün boyunca kalıcı olmayabilir. Fakat uzun süre kalmasını isteyenler için kolay bir çözümü var.

Rimel kirpiklere uygulandıktan sonra üzerine bir kat astar boya sürülür. Üçüncü kat olarak tekrar rimel sürüldüğünde kalıcı olmasını sağlar. Böylelikle temizlenene kadar çıkmayacaktır.

7- Yorgun Gözler

Yeterince uyunmadığında ne kadar makyaj yapılırsa yapılsın yorgun gözler saklanamaz. Bunun için makyaj yapmadan önce gözlerin daha canlı görünmesi sağlanmalıdır.

Birebir olmak üzere soda ve gül suyu karıştırılır. Bir süre dolapta bekletildikten sonra iki parça pamuğa dökülerek gözlerin üstünde bekletilir. Bu karışım yorgun görüntüyü alacak daha canlı bir görünüm kazanmanızı sağlayacaktır.

8- Yanlış Sürülen Eyeliner

Eyeliner çoğu kadının makyaj yaparken en sık kullandığı üründür. Göz makyajının olmazsa olmazlarından biri olan eyelinerın doğru uygulanması çok önemlidir.

Kadınların yaptığı en büyük yanlışlardan biri eyeliner uygularken gözleri çekiştirmektir. Göz ve çevresindeki deri oldukça hassastır. Göz derisini çekiştirerek makyaj yapmak derinin elastikliğini kaybetmesine sebep olur.

Eyeliner gözler çekiştirilmeden uygulanmalı ve istenen şekil verilmek için makyaj çubuğu kullanılarak fazlalıklar temizlenmelidir.

9- Yüze Dökülen Far

Bazı kadınlar far kullanmayı sevmez. Fakat bazı kadınlar için far vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Her üründe olduğu gibi far sürerken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.

Makyajı bitirdikten sonra sürülen farın tozları yanaklara ve kirpiklere dökülebilir. Bu durumda yapılan makyajın üzerine farın rengi bulaşır.

Bu durumu önlemek için pudra allık gibi ürünlerden önce göz farı kullanılabilir. Sürmeden önce üfleyerek veya hafif hafif vurarak fazla tozların dökülmesi sağlanabilir Fakat makyajın üstüne döküldüyse ve yeniden silip yapmak için vakit yoksa ufak bir yöntemle çözülebilir. Allık fırçasına biraz pudra alınıp fazlası silkelendikten sonra o bölgeye uygulanırsa makyaj eski haline getirilebilir.

10- Kalın Sürülen Göz Kalemi

Göz kalemini kalın sürmek bazen bilinçli olarak bazen de yanlışlıkla yapılan bir hatadır. Göz kalemini kalın sürmek her zaman gözlerin daha küçük görünmesine sebep olur. Bu nedenle çok tercih edilmemelidir.

Eğer bu durum acele ile sürüdüğü için yanlışlıkla ortaya çıkarsa makyaj çubuğuna çok az krem değdirilerek fazlalık kısım silinebilir.

Not: Göz kalemi koyu renk ise gözün içine sürmekten kaçınılmalıdır. Gözü olduğundan daha küçük gösterecek ve zamanla göz pınarında toplanarak kirli bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu