Gebelik

Gebelikte Yüksek Ateş Nedenleri ve Tedavisi

Halk arasında ‘ateş’ olarak bilinen Hipertermi, vücut ısısının anormal derecede yükselmesidir. Gebelikte normalde vücut ısısında artış olmaz ve normal vücut ısısı 37 oC derece olarak kabul edilmektedir. Bu değer 38.9  oC derecenin üzerine çıkarsa ve belli bir süre bu değerde kalırsa anne adaylarında ve bebeklerinde çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Gebelikte yüksek ateş özellikle gebeliğin ilk aylarında bebek için daha zararlıdır. Bebekte beyin gelişiminin olmaması, spina bifida (sıtta açıklık) denilen nöral tüp defektleri, çok nadir olarakta bazı kalp anomalilerine ve yarık damağa neden olabilmektedir.

Gebelikte yüksek ateş nedenleri

Genellikle grip, idrar yolları enfeksiyonu, üst solunum yolları enfeksiyonu ve ishal gebelikte yüksek ateşin başlıca sebeplerindendir. Hipertermi gebelikte istenmeyen bir durumdur. Ancak annede;

  • Diyabet vb. gibi kronik sağlık problemleri varsa
  • Annede sıvı yetersizliği meydana gelmişse
  • İki günden uzun süre devam eden ve son yirmi gün içerisinde ateş birden fazla yükseldiyse tehlike olarak kabul edilir.

Gebelikte yüksek ateşe, enfeksiyonların dışında,  aşırı yoğun egzersiz, sıcak su banyosu, hamam, sauna gibi ortamların da neden olduğu belirlenmiştir.

Gebelikte yüksek ateş tedavisi

Gebelikte hipertermi bebeğe ve anneye zarar verebileceğinden acilen tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Eğer vücut sıcaklığı 37 oC derece üzerine çıktıysa ateş kaç olursa olsun mutlaka doktorun haberi olmalıdır. 39 oC derecenin altındaki hipertermi ilaca gerek kalmadan ılık bir banyo, soğuk kompres gibi basit tedavilerle azaltılabilir. Ancak 39 oC derecenin üzerinde ve  bakteriyel kaynaklı enfeksiyona bağlı bir  hipertermi ise muhtemelen ilaçla tedavi edilmesi gerekecektir. Bunun için doktora başvurulmalı ve gebelikte kullanılması zararlı olmayan ilaçlarla tedavi edilmelidir. Bunun dışında anne adayları bol sıvı tüketiminin oldukça önemli olduğu unutmamalıdır.

Şeyma Aracı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu