Gebelik

Gebelikte ve Doğum Sonrasında Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Gebelikte ve Doğum Sonrasında Kemik Erimesi

Hamilelik döneminde, anne adayının süt üretimine hazırlanması ve  bebeğin de Kalsiyum ihtiyacının artması sonucunda anne adaylarında Kalsiyum eksikleri görülebilir. Hamilelik boyunca görülen Kalsiyum eksikliği nedeniyle gebeliğin son dönemlerine doğru anne adaylarında kemik erimeleri (osteoporoz) oluşabilir ancak bu durum doğum sonrasında düzelmektedir.

Doğum sonrasında görülen kemik erimeleri ise annenin bebeğini emzirerek Kalsiyum kaybetmesi sonucunda gerçekleşir ancak yine aynı şekilde emzirme döneminin bitmesiyle birlikte annede görülen kemik erimesi durumu da düzelecektir.

Gebelikte ve doğum sonrasında görülen geçici kemik erimeleri normal kabul edilmekte ve herhangi bir tehdit teşkil etmemektedir.

Nadir olarak görülse de bazı annelerde kemik erimesi daha fazla oranda görülür. Bu durum daha çok omurga ve kalçalarda meydana gelmektedir. Ender olarak görülen bu olaya ”gebelik dönemine bağlı gelişen kemik erimesi” denir. Gebeliğe bağlı kemik erimesi sonucunda kalçada, ekleme bölgelerinde, belde, dizlerde ağrı ve kemiklerde hassasiyet, çabuk kırılma görülebilir.

Gebelikte Geçiçi Kalça Osteoporozu

Hamileliliğin son aylarında anne adaylarının tek taraflı kalça ağrısı olarak şikayet ettiği durum geçici kalça erimesidir. Kalça ağrısının yanında bacakları hareket ettirmede güçlük de yaşanabilir.

Geçici kalça erimesine yol açan faktörler kesin olarak bilinmemekle birlikte bu durum büyük bir sorun teşkil etmemektedir. Tedavi süresi yaklaşık olarak 6 aydır ve doğumdan 6 ay sonra genellikle annenin şikayetleri biter.

Hamilelik döneminde görülen geçici kemik erimesi ve geçici kalça erimesi tedavisi için;

  • D vitamini takviyesi
  • Kalsiyum (Ca) takviyesi
  • Ağrı kesici ilaçlar
  • İstirahat
  • Fizik tedavi

Sağlıkla kalın 🙂

                                                                                                                                           Büşra YAĞCI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu