Gebelik

Gebelikte Bel Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer?

Gebelikte kas ve iskelet sisteminde bir takım değişiklikler nedeniyle kadınlarda sıklıkla gebelikte bel ağrısı şikâyetleri yaşanır. Gebelikte kas ve iskelet sisteminde ki değişikliklerin nedeni gebelik hormonlarından progesteron seviyesindeki artış, anne karnının büyümesi ve bebeğin ağırlığının artmasıdır. Progesteron seviyesindeki artış nedeni ile kemikleri bir arada tutan bağların gevşemesine neden olur. Bu değişimleri amacı artan bebek ağırlığı ile vücudu uyumlu hale getirmektir. Gebe kadının duruşu bebeğin ağırlığı arttıkça değişir ve kadın bel içte ve karın dışta duracak şekilde pozisyonunu şekillendirir. Gebeliğin sonuna doğru gebe kadın iki yana yalpalayarak adeta bir ördek gibi yürümeye başlar. Kadının duruş pozisyonu değiştiği için bel ağrıları görülebilir.

gebelikte bel ağrısı

Gebelik sırasında eklemlerdeki gevşemeler ve karnın öne doğru çıkmış olması, gebenin dengesini sağlamak için omuzlarını geriye atmasına neden olur. Sonuçta hasta dik durabilmek için başını öne doğru tutmak zorundadır. Dengesi bozulan gebe kadında düşmeler ve buna bağlı olarak travmalar görülebilir. Dikkatli yürümeleri ve topuksuz rahat ayakkabılar giymeleri gerekir.

Gebe kalmadan önce bel fıtığı olan hastalarda gebelikte bel ağrısı şikâyetleri daha fazla yaşanabilir ve daha dikkatli olmaları gerekir.

Gebelikte Bel Ağrısı İçin Öneriler

bel ağrısı

  • Bel ağrılarını gidermek için bel bölgesindeki kasların gevşemesini sağlamak amacıyla bele sıcak uygulama ve masaj yapılabilir. Banyo yaparken sıcak suyu bel bölgesine tutarak o bölgedeki kasların gevşemesini sağlayabilirler.
  • Doktor önerisi olmadan ağrıyı gidermek için kesinlikle ilaç kullanmamalıdırlar.
  • Anne adayı gebelikte bel ağrısı şikâyeti yaşamamak için ağır kaldırmamalı ve ağır işler yapmamalıdır. Eğer bir eşyayı kaldırması gerekiyorsa eşyayı çekmek yerine itmesi önerilir.
  • Anne adayı yatarken mümkün olduğu kadar yan yatmalı ve bacaklarının arasına bir yastık koyarak belinin düzleşmesini sağlamalıdır.
  • Anne adaylarına gebelikte bel ağrısı yaşamamaları için bel kaslarını güçlendirecek egzersizler özellikle yüzme ve yürüme önerilir.
  • Anne adayı otururken bel ağrısı olmasın diye bel boşluğunu mutlaka bir yastıkla desteklemelidir.
  • Yürüme ve oturma esnasında sırtını ve belini dik tutacak şekilde yürümeye ve oturmaya dikkat etmelidir.
  • Eğer yerden bir şey alması gerekirse bacaklarını ikiye açarak ve hafifçe çömelerek yerden alması gereken şeyi almalıdır. Eşya kaldırırken bacakları açarak yükün iki bacağa eşit dağıtmalıdır.
  • Ayakkabı tercihlerinde mümkünse topuksuz spor ayakkabılar tercih etmelidir.

Doğum sonrası ağrı şikayetleri devam ediyorsa bir beyin cerrahına giderek bel fıtığı yönünden kadının değerlendirilmesi önerilir.

Yrd.Doç.Dr. Özlem Can GÜRKAN
Marmara Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Hemşirelik Bölümü
Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği AD

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün