GebelikUncategorized

Gebelikte Baş Ağrısı Ve Migren

Baş ağrısı normal hayatta çok sık karşılaşılan  sağlık şikayetlerindendir. Gebelikte vucudumuzda gerçekleşen fizyolojik ve hormonsal sebeplerden dolayı baş ağrısı şikayetleri %80 artmaktadır. Baş ağrısının  vucudumuzda birçok nedeni vardır. Bu nedenler çoğu zaman önemsiz gibi görünse de altında ciddi sorunlar yatabilmektedir. Bunun için baş ağrısı hiçbir zaman küçümsenmemeli  ve  sıklığı , süresi, ağrı tipi takip edilmelidir. Kendi baş ağrınızı takip edebilmeniz için baş ağrı tiplerini bilmelisiniz. Vucutta üç tip baş ağrısı vardır .Bunlar:

Gebelikte Migren Tipi Baş Ağrısı

Migren ağrısını genel olarak kafanızın yarım bölgesinde hissedersiniz. Belli aralıklarla tekrar eder ve zonklayıcı tarzda ağrıdır. Çoğu zaman bulantı, kusma ve ışığa karşı hassasiyet ile birlikte görülür. Migren ağrısında östrojen hormonunun(kadınlık hormonu)  ciddi etkisi vardır. Bu nedenle gebelik , adet dönemi, menopoz hatta kullanılan doğum kontrol hapları ve hormonal ilaçlar da migren ağrılarının seyrini etkiler. Östrojen düzeyi düştüğü zamanlar da mügren ağrıları azalır ve seyrelir. Östrojen düzeyi yükseldiği zaman migren ağrıları nın sıklığı ve şiddeti artar. Örneğin; adet dönemi ve gebelik sonrasında migren ağları azalır , gebelikte migren ağları artar.  Tabi ki bu durum da her gebede migren ağrısı görülecek diye bir şey yoktur. Bazı gebeler de hiç migren görülmezken bazı gebelerde çok az görülür. Bilinmektedir ki çoğu zaman gebelik migren ağrılarını arttıran bir etkendir. Gebeliğin ilk üç ayında migren ağrısı artarken kalan zamanda migrenin azaldığı hastalar üzerinde gözlenmiştir.Bunun yanında gebede ki üzüntü , depresyon, .stres, korku, uykusuzluk , fazla gürültülü ve sesli ortam migreni arttırmaktadır. Migrenin tedavisi olarak gebelikte migren ilaçları genelde tercih edilmemektedir. Tedavi ile ilgili doktoruna danışınız ve kontrolsüz ilaç kullanmayınız.

Gebelikte Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi  baş ağrısı hormonlardan etkilenmez. Bu nedenle ağrının sıklığının ve şiddetinin artmasında gebeliğin etkisi yoktur başka fizyolojik nedenler vardır.Gerilim tipi ağrı kafanın her bölümünde  gerilme ve baskı şeklinde görülür. Genel olarak bulantı ile birlikte görülmez. Gebelik sırasında şiddetli ağrılarda parasetamol gibi ağrı kesicilerle geçirilmeye çalışılır.

Gebelikte Küme Baş Ağrısı

Gebelikte nadiren görülen bir ağrı tipidir. Yüzde tek taraflı göz ve şakakta delici şekilde görülür. Düzenli aralıklarla tekrar eder. Çoğu zaman ağrının olduğu bölgede kızarma ve akıntı görülür. Küme baş ağrısı hormanlardan etkilenmez. Gelebelikten ziyade altında yatan başka sorunlar olabilir.

Çok sık ve şiddetli baş ağrısı yaşıyorsa hastaneye başvurmalıdır. Hekiminiz tarafından ağrının altındaki sebep araştırılıp gerekli tedavi ve bakıma başlanmanmalıdır.

Seher ŞİNİK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu