Gebelik

Gebelik Döneminde Vejetaryen Beslenme

Hayvansal ürünlerin alınan besinler arasında olmadığı beslenme şekli vejetaryen beslenme ülkemizde oldukça popüler bir hal alıp sağlıklı yaşam ve anti aging tutkunları arasında vazgeçilemeyen bir beslenme şeklidir. Vejetaryen beslenme şeklini seçen bayanlar gebe kaldıklarında da hayvansal besinleri yemeyi kesinlikle kabul etmezler. Uzmanlar gebelik döneminde vejetaryen beslenme programını uygulamak isteyenlerin gerekli vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınması durumunda beslenme şeklinde vazgeçmemeleri büyük bir risk oluşturmayacağı kanısındalar.

Vejetaryen beslenme şeklinin birçok çeşidi vardır. Kendi içinde birçok alt grubu olan vejetaryenlik bir yaşam tarzıdır. Hayvansal gıdalı besinler yeme eğilimleri olmayan kişiler hem anne hem de bebekte sağlık riskinin yüksek olmasına neden olmaktadırlar. Bu yüzden vejetaryen türüne bağlı olarak yenilen besinlerin gerekli vitamin ve mineralleri içermesi gerekmektedir.

Vejetaryenlik çeşitlerinin bazıları:

  • Vejan: Beslenme listelerinde sadece bitkisel besinler olan çok katı bir türdür.
  • Pescetarian: Sadece balıkla beslenen bir grup türüdür.
  • Ova vejetaryen: Yalnızca yumurtayla beslenen kişilerdir
  • Lakto-ovo vejetaryen: Mandıra ürünleriyle beslenenlerdir.

 Vejetaryen beslenme şekli az kalori ve yağ içermesinden dolayı fazla kilo almanızı engeller, kilonuzu kontrol altında tutmuş olursunuz. Bu durumun en önemli durumlarından bir de bu beslenme şeklinde yüksek oranda fiber lif içermesidir. Fiber lif yüksek oranda lif bulunması bakımından gebelik döneminde sık yaşanılan durumlardan kabızlığa dolayısıyla bağırsakların iyi çalışmasına yardımcı olur. Doktor kontrolünde olmak şartıyla gereken vitamin ve mineral takviyelerini kullanarak ama beslenmeye daha çok özen göstererek sağlıklı vejetaryen gebelik geçirmenizde çok büyük sakınca yoktur.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu