Aile İçi Şiddet

Fiziksel Şiddet

Ülkemizde 2014 Kadına yönelik Aile İçi Şiddet araştırmasında kadınların %35’inin fiziksel şiddete maruz kaldıkları bildirilmiştir.  Oysaki bu rakamın daha yüksek olduğu, bazı kadınların partnerlerinden çekindikleri için şiddete maruz kaldıklarını bildirmedikleri düşünülmektedir.

Kadınlara kimler fiziksel şiddet uygular

Kadınlara en yakınındaki kişiler şiddet uygular. Bunlar sıklıkla eş, sevgili, baba, erkek kardeş, anne, öğretmen ve akrabalarıdır.

Fiziksel şiddet davranışları

Kadın bedenine acı ve zarar vermeyi amaçlayan her tür kaba, kuvvet içeren davranış fiziksel şiddet olarak değerlendirilir. Şiddet davranışları, basit bir itme davranışından, kişinin ölümüne neden olabilecek şiddetli darp eylemine kadar birçok şekilde görülebilir.

Tokat atmak-tükürmek-saç çekmek-eşyaları fırlatmak bunlardan bazılarıdır.

Kadını ayaklarından ya da kollarından tutarak sürüklemek, itmek, tekmelemek, yumruklamak da fiziksel şiddetindavranışlarıdır.

Kadını dövmek, işkence uygulamak, zehirlemek, kezzapla yakmak, yüksekten atmak, bıçaklamak gibi kadının ölümüyle sonuçlanan davranışlara rastlanmaktadır.

Şiddet uygulamak için bireyler sert cisimler kullanabilir, taş veya sopa kullanabilirler.

Kadın hastalandığı zaman hastaneye götürmemekte şiddet davranışıdır.

Kadınların sağlıksız koşullarda yaşamalarını sağlamak, örneğin evde uyumasına izin vermemek bodrumda ya da mutfakta uyumasına izin vermek, eve temizlik için kullanılan makineleri (çamaşır, bulaşık vb) almayarak bütün işi kadının kendi beden gücüyle yapmasını sağlamak da fiziksel şiddet davranışlarındandır.

Fiziksel şiddet sıklıkla diğer şiddet türleri ile birlikte görülür. Şiddet döngüsü başladı mı ve fiziksel şiddet bir kez yaşandı mı sıklıkla tekrarlanır. Tokat ya da itme gibi basit şiddet davranışları zaman içinde şiddetli fiziksel şiddet davranışlarına doğru ilerler.

Gebelik döneminde de tekrarlama riski yüksektir. Gebelik şiddeti nedeniyle anne ve bebek zarar görebilir.

Fiziksel şiddetin etkileri

Fiziksel yaralanmalar, psikolojik sorunlar, üreme sağlığı sorunları ve öldürücü etkileri vardır.

Şiddete maruz kalan kadınlar şiddeti saklamamalıdırlar. Saklandığı sürece şiddet döngüsü artarak devam eder.

Kadın can güvenliğinden endişe ediyorsa mutlaka polise şikâyet etmelidir. Ülkemizde şiddete maruz kalan kadınlara hizmet sunan birçok kurum vardır.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu