Makyaj

Eyeliner Zararları

Kadınlar için makyaj vazgeçilmez bir uygulamadır. Bazı kadınlar için de eyeliner makyajın vazgeçilmezidir. Tabi güzel bir görünüm sağlasa da eyeliner zararları da olan bir kozmetik ürünüdür.

Göz makyajı yüzün güzelliğini ön plana çıkarır. Makyaj yapan kadınların büyük bir çoğunluğu eyelinerı daha etkili bakışlara sahip olmak için kullanır. Ancak eyeliner çok da kolay sürülen bir ürün değildir. Bu sebeple göz makyajı yüzün diğer kısımlarına göre daha uzun sürer. Dolayısıyla oldukça da dikkat gerektirir.

Farklı çeşitleri bulunan eyeliner göz makyajı için önemli bir kozmetik ürünüdür. Göz makyajını baştan sona değiştirir ve farklı bir görünüm kazandırır. Eyeliner likit, toz ve kalem çeşitleriyle bulunan bir üründür.

Eyeliner göz makyajının daha belirgin ve kalıcı olmasını sağlar. Bu sebeple eyeliner çok tercih edilen bir üründür ve pek çok kadının makyaj çantasında mutlaka bulunur.

Fakat diğer tüm kozmetik ürünlerinin olduğu gibi eyelinerın da cilde çeşitli zararları vardır. Eyelinerın zararlarından korunmak için eyeliner kullanmamalı veya daha az kullanılmalıdır. Gün sonunda da herhangi bir makyaj temizleyici yardımıyla tamamının çıktığına emin olana kadar silinip temizlenmelidir.

Eyeliner Zararları

Eyelinerın yanlış kullanımı veya temizlenmemesi gözler için ciddi bir tehdit oluşturur. Peki eyeliner kullanmanın zararları nelerdir?

Neredeyse tüm kozmetik ürünleri ciltte kırışıklık oluşmasına sebep olur. Eyeliner de kırışıklığa sebep olan ürünlerden biridir. Kırışıklık oluşmasının en büyük sebebi ise cildin nefes almamasıdır. Kullanılan ürün cildi kapatıp, hava almasını engeller. Bu da sürekli kullanılan ve temizlenmeyen kozmetik ürünlerinin zamanla ciltte kırışıklık oluşturmasına zemin hazırlar.

Özellikle göz ve çevresindeki deri diğer kısımlara göre oldukça hassas ve incedir. Bu nedenle daha çabuk zarar görür ve kolayca kırışıklık oluşabilir.

Eyeliner gözün üstüne olduğu gibi içine de uygulanabilir. Gözün iç kısmına uygulanan eyelinerlar kaşınma başka olmak üzere gözde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olur. Gözlerin sürekli sulanması ve ciddi oranda kızarıklık da oluşturabilir.

Kozmetik ürünü alırken kaliteli markaların kullanılması gerektiği ve mutlaka kullanmadan önce cilt üzerinde alerjiye karşı denenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sağlık bakanlığından onay alınmadan, sağlıksız koşullarda üretilen kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Böyle ürünler gözlerin sadece kızarmasına değil körlüğe bile sebep olabilir. Bu gibi sorunlara engel olmak adına güvenilir koşullarda üretilen markalar tercih edilmelidir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu