Kadın Sağlığı

Çikolata Kisti

Endometriyozis (çikolata kistleri) birçok kadının ağrılı adet görmesine neden olan bir hastalıktır.  Önemli bir çocuk sahibi olamama (infertilite) nedenidir. Çok erken yaşta adet olanlarda, düzensiz adet olanlarda daha sık görülür.

Endometriyozis (çikolata kisti) nedir?

Rahmin fonksiyonel tabakası olan endometriyal dokunun rahim (uterus) dışından başka bir yerde bulunmasına çikolata kisti denir. Sağlıklı bir kadında bu doku sadece rahim içindedir ve her ay östrojen ve projesteron hormonlarının etkisiyle kalınlaşır ve adetle (mesntruasyonla) birlikte soyularak adet kanaması olarak dışarıya atılır. Ancak Endometriyozisi (çikolata kisti) olan kadınlarda bu doku yumurtalıklarda, tüplerde, rahim ağzında bulunabilir, bunlarda menstruasyon dönemlerinde hormonlara yanıt vererek büyürler, iltihaplanmaya veya ağrıya neden olabilirler.

Endometriyozis (çikolata kisti) belirtileri

En önemli belirtisi adet döneminde ağrı şikâyetidir.

Ara kanamalara neden olabilir.

Ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir.

Çok nadir olmakla birlikte endometriyal dokunun yerleştiği yere göre ishal, kabızlık, kanlı idrar ve deride renk değişikliklerine neden olabilir.

Tüplerde bulunuyorsa tüplerde yapışıklıklara neden olarak kadının gebe kalmasına engel olabilir.

Endometriyozis (çikolata kisti) tanısı

Kasıklarında ve özellikle adet dönemlerinde şiddetli ağrı şikâyetleri yaşayan kadınlar mutlaka bir doktora başvurmalıdırlar. Kadınlara öncelikle jinekolojik muayene yapılır. Bazen yapılan muayene sırasında anlaşılmayabilir. Bu durumda Ultrason ve laporoskopi (karın içinin özel bir cisimle incelenmesi) gibi yöntemlerle tanı konur.

Endometriyozis (çikolata kisti) Tedavisi

Çikolata kisti tedavisinde sıklıkla, doğum kontrol hapları, bazen de ameliyat önerilir. Endometriyozis ameliyatlarında normalde bulunmaması gereken yerdeki endometriyal doku çıkarılır ve yapışıklıklar düzeltilmeye çalışılır. Ameliyatlar sıklıkla laporoskopik (kapalı ameliyat) olarak yapılır. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde ameliyat gebelik şansını artıracaktır. Kadınların yeterli ve dengeli beslenmeleri, düzenli uyumaları, düzenli spor yapmaları ağrıların azaltılmasında önerilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün