Hastalıklar

E Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Cildin güneşin zararlı güneş ışınlardan korunmasını, vücudun hücre yapısını koruması bakımında E vitaminin vücut için önemi büyüktür. Ayrıca E vitamini eksikliğinde meydana gelecek rahatsızlıklar kalp krizine neden olan damar sertliği, damarlarda tıkanıklıktan kaynaklanan bacak ağrıları ve göğüs ağrıları görülen belirtilerdir. E vitamini eksikliğinden kaynaklanan bazı hastalıklar Alzheimer hastalığı, kolon kanseri, kalp hastalıkları, pankreas kanseri görülen rahatsızlıklardır.

Bu kadar kötü rahatsızlıkların görülebileceği E vitamini eksikliği çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Ancak düzenli olarak kullanılan bazı ilaçların kullanımı, genetik sebeplerden oluşan rahatsızlıklar, besinlerle alınabilecek birçok vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesini engelleyen sindirim sistemi rahatsızlıkları ve erke doğan çocuklarda görülme riskinin arttığı E vitamini eksikliği vücut için çok önemlidir. Ayrıca erken yaşlanma, cinsel rahatsızlıklar, kısırlık, kansızlık da E vitamini eksikliğin de ortaya çıkan sağlık sorun belirtileriyle ortaya çıkmaktadır..

Eksikliğin oluşturacağı E vitamini eksikliği dışında E vitamini fazlalığında önemli bir sağlık sorununa neden olmamakta, vücut vitaminin fazlasını idrar yoluyla atmaktadır. E vitamini eksikliği günlük alınabilecek besin takviyeleriyle tedavi edilebilir. Cilt solgunluğu, güneş lekelerinin oluşması, kollar, bacaklar ve ayaklarda ağrı, karıncalanma ve his kaybı gibi belirtiler yaşıyorsanız bir uzman yardımı ile E vitamini eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenerek gerekli besin ya da ilaç takviyesiyle tedavi olabilirisniz. E vitamini çoğunlukla bitkisel yağlarda, ay çekirdeğinde, badem, ceviz ve tahıllı ürünlerde bulunan E vitamini günlük ihtiyacını karşılamanıza yeterli besinlerdir. Yeşil yapraklı sebzelerle de vitamin takviyesi yapılması mümkündür. Sağlıklı ve mutlu günler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı