Doping

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Hemşireler Konseyi, Hemşirelik Şimdi! 2018-2020

Hemşirelik Şimdi ! 2020 ( Nursing now)

Hemşireler sağlığın teşviki, hastalığının önlenmesi ve tedavisinde önemli bir rol oynayan çoğu sağlık ekibinin kalbinde yer almaktadır. Topluma en yakın sağlık çalışanları olarak, toplum temelli bakım modellerinin geliştirilmesinde ve sağlığı geliştirmek ve hastalıkları önlemek için yerel çabaları desteklemekte özel bir rolleri vardır. Hemşirelik ve ebelik geliştirilerek, toplumlarda sağlığı iyileştirme, cinsiyet eşitliğini destekleme ve ekonomik büyümeyi destekleme gibi üçlü etki yaratabilirler.

Hemşirelik  Şimdi nedir? (Nursing now)

Hemşirelik Şimdi, hemşireliğin durumunu ve profilini yükselterek sağlığı geliştirmek için başlatılmış küresel bir kampanyadır.

Uluslararası Hemşireler Konseyi ( ICN) Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile birlikte 2020 sonuna kadar sürecek olan bir kampanyayı 27 Şubat 2018 günü başlatmıştır.

Hemşirelik Şimdi, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Hemşireler Konseyi ile işbirliği içinde yürütülen Burdett Hemşirelik Vakfı’nın bir programıdır ve dünyanın dört bir yanındaki hemşirelerden ve hemşirelerden olmayan bir Kampanya Kurulu tarafından desteklenmektedir.

Kampanyanın amacı, 21. yy’ın sağlık hedeflerine ulaşma konusunda hemşireleri daha etkili hale getirmek için onları güçlendirmektir.

Hemşirelik Şimdi, küresel ve ulusal politikaları etkilemeye çalışan aktif bir grup ağına sahip, büyüyen bir sosyal harekettir. Bugün, 89 ülkede (Haziran 2019 itibariyle) aktif 266 Nursing Now grubu var ve her ay yeni gruplara kayıt ve giriş yapılıyor.

Hemşirelik Şimdi Kampanyası, İngiltere’de, İsviçre’de, Jamaika’da, ABD’de, Ürdün ve Güney Afrika’da da dahil olmak üzere dünya çapındaki etkinlik ve etkinliklerle başladı. 30’dan fazla ülke temsil edildi ve birçok kişi kampanyaya dünyanın dört bir yanından destek vermeyi taahhüt etti. Şimdi Hemşirelik Eş Başkanı Lord Nigel Crisp, Uluslararası Hemşireler Konseyi Başkanı Annette Kennedy ve  Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ise bu kampanyayla ilgili desteklerini aşağıdaki yorumlarıyla belirtmişlerdir.

Şimdi Hemşirelik Eş Başkanı Lord Nigel Crisp, tüm katılımcıları memnuniyetle karşıladı ve şöyle açıkladı: “Kampanya basit bir öncül üzerine kuruludur: hemşireler ve ebeler, küresel çapta profesyonel sağlık çalışanlarının yarısını oluşturur ve onlar olmadan evrensel sağlık sigortasına ulaşamayız. ”

Uluslararası Hemşireler Konseyi Başkanı Annette Kennedy, “Uluslararası Hemşireler Konseyi Şimdi Hemşirelik’in bir parçası olmaktan gurur duyuyor. 133 ulusal hemşirelik birliğimiz aracılığıyla, hemşirelerin bakım sağlamak ve sağlığı iyileştirmek için yaptıkları harika işlerin farkındayız, ancak çalışma hayatlarının ne kadar zor olabileceğini de biliyoruz. Cevap hemşirelerdir ancak gerçek yatırım ve desteğe ihtiyacımız var. ”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ise şunları söyledi: “Hemşireler, toplumlarımızla ve ailelerimizle köprüdür. Liderler ve yenilikçiler.

Hemşirelik Şimdi kampanyası, küresel ölçekte sağlığı iyileştirmenin yanı sıra, güçlendiren hemşirelerin cinsiyet eşitliğinin ve daha güçlü ekonomilerin gelişmesine katkıda bulunacağı sonucuna varılan Üçlü Etki raporunun bulgularına cevap olarak geliştirilmiştir. Kampanya, Florence Nightingale’in doğumunun 200. yıldönümü ve hemşirelerin dünya çapında kutlayacağı bir yıl olan Hemşirelik Yılı kapsamında 2020 sonuna kadar devam edecek.

Kampanya beş temel alana odaklanıyor;

  • Hemşirelerin ve ebelerin sağlık politikaları yapımında daha belirgin bir sesi olmasını sağlamak;

Mesleğin eğitimi, mesleki gelişme, meslek standartları, meslekle ilgili mevzuat ve meslek mensubunun işe alınma işte çalıştırılma koşullarının iyileştirilmesi için daha fazla yatırım yapılmış olması.

  • Hemşirelik işgücüne daha fazla yatırımın teşvik edilmesi;

Hemşirelikte meslek icrasının daha etkin ve yenilenmeye açık bir icra haline gelmesi için iyileştirilmeler yapılmış ve bu icra biçiminin yaygınlaştırılmış olması.

  • Liderlik pozisyonlarında daha fazla hemşireyi savunmak;

Liderlik pozisyonlarında daha fazla hemşireye yer verilmiş ve her hizmet düzeyinde çalışanlara gelişimleri için daha fazla fırsat sağlanmış olması.

  • Hemşirelerin nerede en büyük etkiye sahip olabileceğini belirlemeye yardımcı olacak araştırmaları teşvik etmek

Hemşireliğin en fazla etkili olabileceği alanın neresi olabileceği konusu ile hemşirelerin sahip oldukları potansiyeli / gücü tam olarak kullanmaları karşısındaki engeller ve nedenleri hakkında politika oluşturucularla karar vericilere doğru politikalar oluşturup, doğru kararlar vermelerini sağlayıcı verilerin sunulmuş olması.

  • En iyi hemşirelik uygulamalarından örnekler paylaşmak.

Ulusal ve küresel sağlık politikalarının belirlenmesi ve hayata geçirilmesinde hemşire ve ebelerin etkisinin artırılmış, sağlık işgücünün karar verme süreçlerinde yer almaları için gösterilecek gayretlerin daha da genişletilmiş olması

nursingnow.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu