Saç Bakımı

Dulavrat Otu Yağı ile Yapılan Saç Maskesi Tarifleri

Dulavrat otu yağı nın saçlar üzerindeki etkisini biliyor musunuz? Dulavrat otu saç maskesi, saçları kökten uca yenileyen bir etki bırakır. Kısacası dulavrat otu yağı saçlarınız için en doğru tercihtir.

Dulavrat otu yağı saç dökülmesini durdurma, kepeklerden arındırma, yıpranmış saçları onarma ve saçların daha hızlı uzamasını sağlama gibi özelliklere sahiptir.

Dulavrat otu yağı ısıtılarak kullanılması tavsiye edilen bir yağdır. Böylece etkileri artacak ve saçları daha hızlı onaracaktır.

Gelin, dulavrat otu yağı ile yapılan saç maskesi tariflerini inceleyelim.

Maske Tarifleri

1- Saçlara Parlaklık ve Yumuşaklık Veren Maske Tarifi 1

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Yumurta sarısı
♦ Bal

Yapılışı:

Bir tatlı kaşığı dulavrat otu yağını bir kabın içine koyun. Üzerine bir yumurta sarısı ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip güzelce karıştırın.

Hazırladığınız karışımı önce benmari usulü ısıtın. Biraz soğuduktan sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı sarıp bir saat bekledikten sonra şampuan ve ılık suyla yıkayın.

2- Saçlara Parlaklık ve Yumuşaklık Veren Maske Tarifi 2

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı♦ Yumurta sarısı♦ Bal

Yapılışı:

İlk saç maskesi ile malzemeleri aynı olsa da ölçüleri farklıdır.

İki yumurta sarısını ve bir yemek kaşığı dulavrat otu yağını kabın içine koyun. Üzerine iki tatlı kaşığı bal ekledikten sonra iyice karıştırın. İster ısıtarak, ister ısıtmadan saçlarınıza uygulayın.

Bir saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

3- Kepeklerden Kurtaran ve Dökülmeleri Durduran Maske Tarifi

Malzemeler:

Dulavrat otu yağı
♦ Soğan suyu
♦ Sarımsak suyu
♦ Yumurta sarısı
♦ Kefir
♦ Konyak

Yapılışı:

Ufak bir soğanı rendeleyin. Sonra bir süzgeç yardımıyla suyunu bir kabın içine koyun. İri iki diş sarımsağı da iyice ezdikten sonra suyunu soğan suyu ile birleştirin. Üzerine bir tatlı kaşığı dulavrat otu yağı, iki yemek kaşığı kefir, bir yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı gerçek konyak ekleyin.

Su koyduğunuz tencerenin üzerine bir kap yerleştirin ve karışımı benmari usulü ısıtın.

Tüm saçlarınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı sarıp iki saat bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

4- Yıpranmış Saçları Güçlendiren Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Bal
♦ Aloe Vera suyu

Yapılışı:

Bir tatlı kaşığı dulavrat otu yağı ile bir yemek kaşığı balı kabın içine koyun. Üzerine bir yemek kaşığı aloe vera suyu ekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın.

Hazırladığınız karışımı benmari usulü ısıtın. Daha sonra tüm saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın.

Saçlarınızda yarım saat beklettikten sonra şampuanla yıkayabilirsiniz.

5- Elektriklenen Saçları Yatıştıran Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Yumurta sarısı
♦ Kakao tuzu

Yapılışı:

Bir kabın içine üç yemek kaşığı dulavrat otu yağı koyun. Üzerine iki yumurta sarısı ve bir yemek kaşığı kakao tuzu ekleyin.

Malzemeleri karıştırdıktan sonra, diğer tariflerde olduğu gibi benmari usulü ısıtın. Daha sonra saçlarınıza uygulayın ve saçlarınızı sarıp beklemeye başlayın.

Saç maskesi saçlarınızda bir saat kaldıktan sonra ılık su ve şampuanla yıkayabilirsiniz. Son durulama suyunun içine bir litre suya bir kaşık denk gelecek şekilde elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız bu saç maskesi daha etkili sonuçlar versin istiyorsanız A ve E vitamini kapsülleri ekleyebilirsiniz.

6- Kırık Oluşumunu Önleyen Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Hint yağı
♦ Limon suyu

Yapılışı:

Birer kaşık dulavrat otu yağı, limon suyu ve hint yağını kabın içine koyun. Benmari usulü ısıttıktan sonra tüm saçlarınıza uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra şampuanla yıkayabilirsiniz.

Bu ev yapımı saç maskesi tarifi kırık oluşumunu önleme konusunda etkilidir. Saç kırıklarını onarma konusunda yeteri kadar etkili olmayabilir. Bu yüzden saçlarınız kırıklarla doluysa uçlarından biraz kestirmeniz daha iyi olacaktır. Böylece saç bakımı için yaptığınız her uygulamadan daha hızlı ve etkili sonuçlar alırsınız.

7- Yeni Saç Çıkaran Maske Tarifi 1

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Hint yağı
♦ A vitamini
♦ Limon suyu

Yapılışı:

Yedi kaşık dulavrat otu yağı ve yedi kaşık hint yağını bir kabın içine koyun. Yağları benmari usulü ısıttıktan sonra, üzerine iki kaşık taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Son olarak üç ampül A vitamini de koyduktan sonra iyice karıştırın.

Hazırladığınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Daha sonra saçlarınızı sıcak bir havluyla sarıp yarım saat bekleyin. Sürenin sonunda saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Bu karışımı buzdolabında cam bir şişenin içinde rahatlıkla saklayabilirsiniz. Fakat dolaptan çıkarıp kullanacaksanız, tekrar benmari usulü ısıtmanız gerektiğini unutmayın.

8- Yeni Saç Çıkaran Maske Tarifi 2

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Yumurta sarısı
♦ Bitki çayı
♦ Biberiye yağı
♦ Kuru maya

Yapılışı:

Bir yumurta sarısı, bir yemek kaşığı ılık bitki çayı ve bir yemek kaşığı kuru mayayı kabın içine koyun. Bu işlemi yapmadan önce seçeceğini bitki çayını söyleyelim. Isırgan otu çayı veya papatya çayı olmalı.

Hazırladığınız karışımı mayalanması için sıcak bir yere koyun.

Bir saat beklettikten sonra bir yemek kaşığı dulavrat otu yağı ve yedi damla biberiye yağı ekleyin.

Hazırladığınız saç maskesi soğumadan saçlarınıza uygulamanız gerekir. Bu yüzden elinizi çabuk tutun ve tüm saçlarınıza masaj yaparak uygulayın.

Saçlarınızı bir havluyla sarıp bir saat bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

9- Yeni Saç Çıkaran Maske Tarifi 3

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Yumurta sarısı
♦ Bitki çayı
♦ Ylang Ylang yağı
♦ Kuru maya

Yapılışı:

Bir önceki saç maskesi tarifi üzerinde bir tek malzeme değişikliğiyle hazırlanan bir saç maskesidir.

Isırgan otu çayı veya papatya çayından birini seçin. Seçtiğiniz çaydan ılık olacak şekilde bir kaşık alın. Bitki çayını, bir yumurta sarısı ve bir kaşık kuru maya ile birlikte kabın içine koyun. Bir saat boyunca mayalanması için sıcak bir yere bırakın.

Bir saatin sonunda üzerine yedi damla ylang ylang yağı ve bir kaşık dulavrat otu yağı ekleyin.

Elde ettiğiniz saç maskesini soğutmadan saçlarınıza uygulayın ve saçlarınızı sarıp bir saat bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

10- İnce Telli Saçları Kalınlaştıran Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Dulavrat otu yağı
♦ Muz

Yapılışı:

Bir muzu blenderdan geçirin. Üzerine yedi kaşık dulavrat otu yağı ekleyin.

Hazırladığınız karışımı tüm saçlarınıza sürün ve bir saat boyunca bekletin. Bu işlemi yaparken saçlarınızı sıcak bir havluyla sarmayı unutmayın.

Sürenin sonunda saçlarınızı saç yapınıza en uygun şampuanla yıkayabilirsiniz.

Tüm bu ev yapımı saç maskesi tariflerini uygularken kullandığınız malzemelerin doğal olmasına özen gösterin. Limon suyunu daima taze limonu sıkarak elde edin. Saçlarınızı aşırı sıcak veya çok soğuk su yerine ılık suyla yıkayın.

Saç maskesi yaparken istikrarlı olarak ilerlemek en önemli kuraldır. Düzenli olarak saç bakımı yapmadığınızda kullandığınız ürün veya besinlerin hiçbir faydasını göremezsiniz.

Ev yapımı saç maskeleri dört gün arayla veya haftada bir uygulanabilir. Yaşadığınız saç sorunu, rahatsız edici bir hal aldıysa dört günde bir uygulayabilirsiniz. Fakat unutmayın ki her on uygulamadan sonra birkaç haftalık ara vermeniz gerekir. Aksi takdirde kullandığınız yağlar alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu