Doğum Sonu Dönem

Doğum Sonrası Kanama Kaç Gün Sürer?

Gebelikte ve sonrasında yaşananlar her annede farklılık gösterebilir. Kadınların en sık merak ettiği konulardan biri de “ doğum sonrası kanama kaç gün sürer ?” dir. Gebelikte ya da sonrasında yaşadığınız sorunları başka anne ya da anne adayları ile kıyaslamamalısınız. Doğum sonrasında vücudunuzun eski haline dönebilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Kanama tipleri, Vücudun kendine gelme süreci 40 günlük lohusalık dönemi boyunca devam eder. Doğum sonrasında her annenin kanaması olur. Peki doğum sonu kanama kaç gün sürer? Bu sorunun cevabı sezaryen ve normal doğum yapan kişilerde farklılık gösterebilir. Eğer normal doğum yaptıysanız ilk hafta biraz yoğun bir kanamanız olabilir. Bu kanama adet döneminde yaşadığınız kanamayla hemen hemen aynıdır. İlk günler yoğun olan kanamanız, zamanla kahverengine ardından sarıya ve sonrada akıntı olarak beyaz renge döner.

Doğum sonrası kanama tipleri

Doğum sonu devam eden kanamaya Lochia denir. Ortalama 40 gün süren kanama 3 şekilde görülür.

Lochia Rubra (DS 1.-3. gün arasındaki kanamadır): Adet kanaması gibi kırmızı renktedir. Miktarı fazla olan, küçük pıhtılar içerebilen, ekşi, et/taze kan kokusu olan kanamadır. Ayağa kalkma, emzirme ya da  fiziksel aktivite ile kan akışında artma vardır.

Lochia Seroza (DS 4.-6.gün arasındaki kanama): Pembe, hafif kahve renkli kanamadır. Et kokusu vardır.

Lochia Alba (DS 10.gün gün başlar 3-4 hafta sürer) Sarımtırak-beyaz renktedir. Ağırlıklı olarak mukus içerir. Kokusu yoğun değildir.

Doğum sonrası kanama biraz yoğun olacağı için bu dönemde kullanılan özel pedleri eczanelerden bulabilmeniz mümkündür. Doğum sonrası pedlerinizi mümkün olduğunca sık sık değiştirmelisiniz (bir ped en fazla 3 saat kalmalı, kanama az olsa bile değiştirilmeli) ve genital bölgenizin temizliğini su ile yapabilirsiniz. Genital bölgenizi temiz tutmak enfeksiyon kapma riskini de ortadan kaldırır. Lohusalık dönemi sonrası doktorunuza görünmelisiniz. Doğum sonrası kanamanız olması gerektiği gibi başlayıp bittiyse sorun teşkil etmez. Ancak kanamanız durmadıysa doktorunuza danışıp bunun nedenini öğrenmelisiniz.

Doktora başvurulması gereken durumlar:

Pis/kötü koku, çok sayıda ya da büyük pıhtılar, pedin hızla dolması. Azalan kanama miktarının birden artması kahverengiye ya da sarıya dönen kanamanın tekrar koyu kırmızı renge dönmesi, kanamanın dört haftadan fazla sürmesi durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Etiketler

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

156 Yorum

 1. Merhabalar ben normal doğum yaptım ve bugün 48 gün oldu kızım benim hala kanamam var ve rengi de koyu bu hastalığın olması normal mi yoksa bir kaç güne çeker mi yani 8 gündür kanamam hala dewam ediyor

 2. Merhaba Duygu Hanım. Doğum sonrası 48. gündesiniz ve hala kanamanız devam ediyor. Bu normal bir durum değil. Normalde şimdi kanamanızın bitmiş olması gerekirdi. Bir doktora başvurmanızı öneririm. NEdeninin araştırılması gerekir kendi kendine geçmesini beklemeyin. Sağlıklı günler dilerim.

  1. Merhaba dogum yaptım 43gunum ve kanamam kırmızı diye gittim rahimde bir kitle gibi bişi görüyorum dedi kan tahlili yaptı temiz çıktı Mr istedi sonuçlarını alicam kötü bir durum yoktur demi

   1. Merhaba Behiye hanım. Rahim için de görülen her kitle kötü huylu değildir. Özellikle hastanın yaşı genç ise myom polip vb. Iyi huylu kitle olma ihtimali daha yüksektir. Endişe etmeyin. Sonuç çıktığında doktorunuz size bilgi verecektir. Çok geçmiş olsun. Sağlıkla kalın.

  2. Benim 55 gun oldu halada kanamam devam ediyor sizce normalmi v.s neden bukadar uzun sürdü sebebi ne olabilir

 3. Merhaba normal dogum yaptm ikincisi bebeğim. Ocagn 23unde doğum yaptm
  İlk 4-5 gun normal kanamalarim oldu fakat sonra sarıya donerek losi oldu.
  Sorun su ki 40 gun olmadan 2 gun once tekrar kanamam geldi ve 5-6 gun sürdü sizce bu adet mi yoksa lohusa kanamam mı ??

  1. Suanda kanamam olmuyor esimle iliskiye girmstk hamile kalmak istemiyorum ertesi gun hapı kullanmstm hapin etkisi bi yana o son kanamam adet kanaması mıydı merak knusu ?

   1. Evet Beyaz Hanim bu adet kanaması olabilir. Ertesi gün hapı kullanmak doğru olmuş ancak ertesi gün hapını sürekli kullanamazsınız bu nedenle etkili bir aile planlaması yönetimi kullansanız iyi olur.

 4. Mrb ben 29 marta sezeryan doğum yaptım ve 40 gün olmadan kanamam kesilmişti ama 3-4 gün önce yine başladı ilk simsiyah renkte geldi sonra koyu kırmızı renkte şimdide berrak bi kırmızı olarak geliyo ve bugün cok hareketli bi gün geçirdim gün arasında gittim her tarafım batmıştı hiç böyle olmamıştım bu nedir adet mi oluyorum

  1. Evet Pınar Hanım yaşadığınız kanamanın nedeni adet kanaması. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmanızı öneririz.

 5. Meb ben 24 marrta normal doğum yaptım yirmi gün kanama oldu kesildi şimdi ellinci gundeyum altı gündür çok acayip kanamam var adet mj oluom ve emzirmiom ..

 6. Merhaba 1 haftalık sezaryen ile doğum yaptım dikiş bölgemde morarma var karnımda his kaybı ve hızı mevcut nedenini bilmiyorum normal midir birde kanaman 1 hafta sürdü sadece şuanda çok az bir kahverengi leke geliyor konu ile ilgili bilgi rica ederim.

  1. Muhtemelen enfeksiyon gelişmiş olabilir bu yüzden en kısa sürede kadın doğum doktorunuza gözükmenizde fayda var

  2. Merhabalar ben 17 martta sezeryan doğum yaptım bugün 51. günü kanamam azalmıştı bitecek gibiydi kahverengiye dönmüştü bugün birden fazlaca pembe kanamam oldu ve devam ediyor hala acaba adet mi görüyorum emziriyorum da

  3. Merhaba Kübra Hanım. Çok geçmiş olsun. Bazen dikişlerin olduğu alanda hafif morluklar olabilir. Ancak ciddi bir morluk ve şişlik varsa dikişlerin olduğu alanda kanama olmuş olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmak gerekir. Diğer sorunuza gelince 1 hafta sonra kanama bazı kadınlarda bitebilir. Kanama beyaz sarı şekilde devam edebilir. O yüzden endişe etmenize gerek yok. Çok geçmiş olsun sağlıkla kalın.

  1. Merhaba Elif Hanım. Doğum sonu kanamanın 55 gündür devam etmesi normal bir durum değil. Eğer kanama miktarı fazla ise doktora başvurunuz. Büyük ihtimalle myomlarınızdan kaynaklı kanamanız uzun sürüyor. Myom rahim içinde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Genellikle kanama miktarında artış, lekelenme tarzı kanama gibi bulgularla belirti verir. Büyüklüğüne ve hastanın şikayetlerine göre tedaviye karar verilir. Çok küçüklerde tedavi bile gerekmeyebilir.

  1. Merhaba Özge Hanım, Eğer kanamanız adet kanaması gibi (kırmızı, bol miktarda) devam ediyorsa bu normal bir durum değildir. Eğer hafif sarı pembe renkte ise normal dir.

  1. Merhaba Songül Hanım genellikle 40. güne doğru kanamanın bitmesi beklenir. Son 3 gündür koyu kırmızı devam ediyorsa adet olmuş olabilirsiniz. Burada önemli olan kanamanın miktarı eğer çok yoğun kanama ise ve 8 günden daha uzun sürerse doktora başvurmanızı öneririm.

 7. Merhabalar ben 10 Mayıs’ta Doğum yaptım. Bugün tam 40 günlük olduk. İlk sıralar kanamam yoğun ve kırmızı geliyordu. Bundan 10 gün öncesine kadar sarı şekilde devam etti ama şu iki gündür kırmızı şekilde gelmeye başladı. Normal bir durum mu acaba?

 8. Mrb ben sezeryanla doğum yaptım 43 gündür fakat kanamam hala devam ediyor ilk dönemlerde yok denilecek kadar yoktu ama sonlara Doğu cogalmaya başladı rengide kırmızı normal mi sizce.?

  1. Merhaba tarif ettiğiniz kanama pek normal görünmüyor. Doktora başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler.

 9. Merhaba ben normal dogum yatim 9 gun oldu bugun ayakta dusa girdim ve daha sonra kanamam durdu sebebi ne olabilir bu durum normal mi

  1. Kadınlar duş yaptıklarında sıcak suyun etkisi ile bazen kanama azalabilir ancak daha sonra normale dönecektir endişe etmeyiniz. Sağlıkla kalın.

 10. İyi günler ben doğum yapalı 11 gün oldu ama kanamanın rengi hala koyu ve cok kötü kokuyor acaba bi sorunmu var

  1. Merhaba Zeynep Hanım, koyu kahverengi ve kötü kokulu akıntılarda aklımıza enfeksiyon gelir. Bu nedenle bir doktora başvurup akıntıyı değerlendirtmenizi öneririm.

  2. Ben sezeryanla doğum yaptım bugün 2, hafta oldu kanama yok denilecek kadar azdı bu gün birden arttı bu normalmi

 11. merhabalar ben 31 mayista sezaryanla doğum yaptim 9 temmuzda 40.gunum dolucak son uc gündür kahve acik pembe alintim vardi simdi acik kirmizi gibi kanamam geliyo adet olabilir mi

 12. yarin 40 doluyo 37. gun acik kirmizi kanama basladi adet olabilir mi doktorum normal dedi 40. gunde bir kez adet görebilirmiş kadinlar

 13. Merhaba bır aylıkken kanamam bıttı esımle beraber olduk geri cekilme yontemıyle korunduk sonra hafıf hafıf kanamam oldu doktora gıdıcem spiral için ama hamile kalmıs olmaktan cok korkuyorum bişey varmıdır bu arada bebeğim emıyor mama vermıyorum cok sıcak oldugu ıcın de bıraz su verıyorum

  1. Merhaba, gebe kalma şansı bu dönemde biraz düşük ancak imkansız değil. Bu ilişki sonrası gebe kalıp kalmadığınızı 20 gün sonra kanda B-HCG testi yaptırarak anlayabilirsiniz. Cinsel ilişki sonrası gebeliği önlemek için ertesi gün hapları var. Cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde kullanılması gerekiyor. İsterseniz doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Bu endişeleri yaşamamak için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanımına başlamanızı öneririz. Sağlıkla kalın.

 14. Merhaba benim kanamam 40. Gün bitti bir iki gün sonra da adet oldum o da bir hafta sürdü bitti. Şimdi bebeğim 53 günlük. İki gündür çok açık renkli pembemsi kanamam var sebebi ne olabilir normal mi

  1. Merhaba Reyyan Hanım, bu pembe akıntı yumurtlama kanaması dediğimiz kanama türüne benziyor. Endişe etmeyin. Eğer cinsel ilişkinize başladıysanız mutlaka etkili bir aile planlaması yöntemi ile korununuz. Ayrıca doğum sonrası ilk altı ay boyunca adet düzensizlikleri görülebilir. Bu normal kabul edilen bir durumdur. Sağlıkla Kalın

  1. esra hanım merhaba. çok geçmiş olsun. yaşadığınız durum normal değil lütfen bir doktora başvurun.

 15. Merhabalar ben doğum sonrası 44. Gündeyim ve son 3 gündür yoğun kanama yaşıyorum aynı adet kanaması gibi koyu kırmızı renkte sebebi nedir ??

  1. Semra Hanım merhaba. kırk günden sonra olduğu için adet kanaması olduğu düşünüyorum. eğer kanama sekiz günden uzun sürerse doktora basvurunuz

 16. Merhaba 16 haziranda doğum yaptım normal devam eden lohusa kanamam bitiyor gibiyken 25. Günümde kırmızıya döndü miktarı da adet kanaması gibi çoğaldı sebebi nedir acaba bu kadar erken adet olabilir miyim sizce

  1. rüya hanım Merhaba. bir kaç gün bekleyin. eğer yoğun bir kanama olursa ve 8 günden uzun sürerse doktora başvurun. sağlıkla kalin

 17. Merhaba 13 haziranda doğum yaptım kanamam azaldı fakat 32 gün oldu neden hala bitmedi üstelik kokusu çok pis normal bişeymi bu

  1. zümra hanım çok geçmiş olsun. yaşadığınız Kanama normal olabilir ancak koku bize enfeksiyon olabileceğini düşündürdü. doktora başvurunuz. sağlıkla kalin

 18. Slm ben 3 temmuz 2017 günü düşük yaptım 10 temmuzda kanamam bitti eşimle o gün birlikte olduk ve 9 gündür kanamam yok hamile kalmış olabilir miyim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Berna Hanım, 3 Ağustos da gebelik testi yaptırmanızı öneririm. Buradan kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

 19. Slm bn 22 gündür normal doğum yaptım hala kanama oluyor günde bi iki defa oluyor bazen de iki günde bir oluyor normal mı bilemedim birşey yapmam gerekiyor mu

  1. Merhaba Yağmur hanım, Doğum sonrası kanama önce adet kanaması gibi kırmızı ve yoğun olur. 3 gün sonra kanama miktarı azalır pembe kırmızı bir kanama olur daha sonra sarı beyaz pembe bir akıntı olur ve ortalama bu süreç kırk gün devam eder. Eğer 22 gündür yoğun kanamanız varsa bu durum normal kabul edilmez. Doktora başvurmanızı öneririm. Sağlıkla kalın.

 20. Slm ben doğum yaptm 40 gün adet gürdn sonra bir hafta geçti tekrar kalamam başladı ve iki haftadır hala kanamam var

  1. Adet oluyorsunuz bu normal bir durum kanama çok yoğunsa ve kanama süresi sekiz günü geçtiyse doktora gidin. Bunun dışında endişeye gerek yok.

 21. Mrb sezaryanla dogum yaptim 40. Günümde kanamam bitti.sonra haziranin 27sinde adet kanaması başladı bir hafta surdu şuan 63 günlük bebeğim var kanamam geliyor adet kanamasimi bir hafta önce geldi sizde nedir ?

  1. Merhaba Nur Hanım, Doğum sonrası dönemde adet düzensizlikleri ile karşılaşılabilir. Hemen endişe etmeye gerek yok. Doğumun üzerinden 6 ay geçtikten sonra hala düzensiz kanamalarınız varsa doktora başvurabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

 22. merhaba 11 mayista dogum yaptim ve 25 temmuza kadar kanamam orta miktarda surekli devam etti 40 gun lohusalik döneminde bazen kahve rengi ye dondu sonra tekrar kirmizi oldu herkes doktora git normal degil dedi gitmedim bi iki gun once de bitti kanamam simdi gitsem bi ise yarar mi

 23. Mrb ben normal dogum yaptim bugun 50 gun oldu ogluma cok az az leke geliyor acaba normal.mi bu yoksa doktora gitmem mi lazim

 24. Merhaba sezeryanla doğum yaptım. Estetik dikiş atıldı. 40 gün hafif kanama yaşadım. Kanamam bittikten 1 hafta sonra ağır bir sehpa kaldırdım ve kanamam tekrar başladı. Ama çok az bi miktarda. Dikiş yerimde herhangi bi şişlik yada ağrı yok. Ama kanama beni endişelendirdi. Acaba içten dikişlerimi patlatmış olabilirmiyim?

  1. Geçmiş olsun,
   Sezeryan doğumlardan sonra 8 hafta süreyle ağır işler yapmaktan kaçınmak gerekir. Dikişlerde açılma, idrar torbasında sarkma gibi sorunlar meydana gelebilir. Dikişlerinizde açılma olsaydı ağrınız olur ve kanamanız devam ederdi. Endişe edecek bir durum yok.
   Sağlıklı günler dileriz.

 25. Slm ben sezeryanla 3.bebegimi dogurdum ve tüpligasyon yaptirdim 34gundur kanamam devam ediyor daha nekadar sürer ve hafif karın ağrısı mide ağrısı çekiyorum hergün rahimici enfeksiyon olmaktan korkuyorum kanamam da iltihap kokusu gibi koku var endişeleniyorum bu sebeplerden dolayı

  1. Merhaba, Kanamanız 34 gündür yoğun bir şekilde devam ediyorsa bu normal bir durum değil. Doktora başvurmanızı öneririm. Kötü kokulu ve et suyu görünümünzde akıntı enfeksiyon belirtisi olabilir. Geçmiş olsun.

 26. Merhaba lohusalıktan sonra eşimle geri çekilme yöntemiyle ilişkiye girdik ertesi gün üç aylık korunma iğnesi depo provera vuruldum. Bir hafta sonra da adet kanaması gibi kanamam başladı ve iki haftadır devam ediyor. Normal midir bu durum sizce?

  1. Merhaba, öncelikle depo proveraların ertesi gün hapı olmadığını bilmenizi isterim. Depo kullanımı nedeniyle kanama süresi uzayabilir ve ara kanamalar meydana gelir. Bu normal bir durumdur. Eğer geçmez ve miktarı artarsa doktora başvurunuz.

 27. Merhaba ben 2 haziranda sezeryan oldum erken doğum yaptım.ikizlerim 23+5 te doğdular..şuan 65 gün oldu benim kanamam hiç kesilmedi.. bitecek gibi olup yine kırmızı olarak devam ediyor.Doktorum bebeklerim hala küvezde ve riskleri olduğu için strese bağladı o yüzDen uzun sürüyo dedi..Sizce de öyle mi tedirginim çok başka bir doktora görünmelimiyim ?

  1. Merhaba ikiz annesi. Öncelikle geçmiş olsun. Doğum sonrası 65 gün kanama için oldukça uzun bir süre. Stres nedeniyle olabilir ancak öncelikle diğer nedenlerinde araştırılması gerekir. Bu nedenle doktora başvurmanızı öneririm.

 28. Merhabalar. Ben 4 gun önce normal dogum yaptim. 3 gun kanamam azalmisdi hafif pembeye dönmüsdü bu Sabah kalkdigimda aybasi kanamasi gibi kanamam olmus gece. Koyu kirmiziya dönmüs tekrardan. Bu Kirk gun icinde bunun olmasi normalmi yoksa BI sorunmu var anlayamadim. Simdiden tessekkürler . Bu aradaa dogumdan Sora dikisde atilmadi.

  1. Merhaba bebeğiniz hayırlı olsun,

   Bu tarz kanamalar doğumdan sonra normaldir. O yüzden endişe etmenize gerek yok.
   İyi günler.

 29. Mrb ben 26 mayista normal dogum yptim 40.gunden bu yana arada az az kan lekesi geliyor bu normal mi acaba endise ediyorum

  1. Merhaba,
   Doğum sonrası kanama düzensizlikleri sık sık gördüğümüz bir sorundur. O yüzden endişeye gerek yok.Kanama miktarı çok fazla ve uzun süreli ise doktora gitmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 30. Ben sadece 3-4 gün kanama gördüm, 2 aylık bebeğim ama doğumdan sonra hiç kanama olmadı bende ne yapmam gerek biraz bilgi verir misiniz ??, sadece 3-4 gün kanamam oldu 🙁