Doğum Sonu Dönem

Doğum Sonrası Kabızlık

Kadınlar, doğum sonu dönemde, bağırsak hareketlerinde düzensizlik olabilir ve bunun sonucu olarak kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Doğum sonrası kabızlığın birçok nedeni olabilir. Doğum sonrası kabızlık nedenleri:

Doğum şekli özellikle normal doğum sonrası alt bölgedeki dikişler nedeniyle kadınlar kadınlar dışkılamaktan çekinirler ve kabızlık oluşur. Doğum sonu dönemde uzun süren kabızlık kadınlarda basura (hemoroid) neden olabilir.

Sezaryen sonrası dikişlerin açılma korkusundan dışkı yapılmaması,

Sezaryen nedeniyle kadının bir süre ağızdan katı gıdalar almaması,

Bağırsakların doğum sırasında olumsuz etkilenmesi,

Anneden kaynaklanan psikolojik nedenler,

Doğumdan sonra meydana gelen iştahsızlık kabızlığın nedenleri arasındadır.

Doğum sonrası kabızlık için öneriler:

Doğum sonrası sık sık yürümek,

Günde ortalama 1.5 – 2 litre su içmek,

Bağırsak hareketlerini düzene sokmak için bol bol lifli gıdalar tüketmek, sebze ve meyve yemek. Elma, kepekli ekmek, fındık, fıstık tüketilebilir ama çikolatadan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Tuvalet ihtiyacınız olduğunda kesinlikle tuvalete girmeyi ertelememelisiniz. Çünkü tuvalete girmeyi ertelemekte kabızlığa neden olur.

Kabızlıkta bol sıvı tüketimi önemlidir. Bol su ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketerek sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca emzirdiğiniz dönemde vücudunuz sıvıya daha çok ihtiyaç duyacaktır. Günde en az 2 litre sıvı tüketmelisiniz.

Egzersiz yapmak kabızlığın giderilmesi açısından oldukça önemlidir. Hareket halinde olduğunuz müddetçe bağırsaklarınızda harekete geçecektir. Doğum sonrası çok fazla hareket yapamasanız bile kısa mesafeli yürüyüşler yapmalısınız. Yürüyüşlerin çok iyi geldiğini göreceksiniz.

Bütün bunlara rağmen bağırsak hareketlerinizi hızlandıramıyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Emzirirken bebeğinize zarar vermeyecek ilaç ya da bitkisel olarak içebileceğiniz çaylar önerilebilir. Anne sütü verirken kulaktan dolma bilgilerle kabızlığı geçirecek çözümleri doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

BADE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu