Aile Planlaması

Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapı yıllardır hem dünyada hem de ülkemizde kullanılan, gebeliği önlemek amacıyla kullanılan ve hormon içeren bir aile planlaması yöntemidir. Oldukça güvenli bir doğum kontrol yöntemidir ve doğru kullanıldığında gebeliği %100’e yakın önler. Kullanmasında sakınca olmayan her kadın doğum kontrol haplarını kullanabilir.

Doğum kontrol hapı nedir?

21 günlük tabletler halinde bulunan doğum kontrol hapının içinde sentetik östrojen ve sentetik  progesteron hormonları bulunur. Eczanelerde faklı markalarda doğum kontrol hapları vardır.

Doğum Kontrol Hapı gebelikten nasıl korur?

İçinde bulunan hormonlar nedeniyle kadında yumurtlamayı engeller, rahim ağzı salgısını (servikal mukus) koyulaştırır ve rahimin (uterus) gebelik için hazırlanmasına engel olarak gebeliği önler.

Doğum kontrol hapı cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz, kadında kısırlık yapmaz ve kadınların erken menopoza girmesine neden olmaz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyuculuğu yoktur.

Doğum sonrası – kürtaj sonrası – emzirme döneminde doğum kontrol haplarını kullanabilir mi?

Doğum sonrası kadın emzirmiyorsa doğumdan 3-4 hafta sonra doğum kontrol hapı kullanabilir.

Kadın emziriyorsa, emzirme döneminde kullanmak sütün miktarını azaltır, sütün kalitesini bozar ve içerdiği hormonların anne sütüyle bebeğe geçmesine neden olabilir. Bu nedenle emzirme döneminde kullanım önerilmez. Doğumdan sonraki 6. Aydan sonra bebek ek gıdaya başladığı için kullanılabilir, ancak mümkünse başka bir etkili yöntem emzirme bitene kadar tercih edilmelidir.

Kürtaj sonrası hemen kullanmaya başlanabilir.

Doğum kontrol hapının gebelikten korunma dışındaki faydaları nelerdir?

  • Kanama miktarını azalttığı için azalttığı için kansızlığı azaltır.
  • Adet döneminde yaşanan ağrıları azaltır.
  • Adet öncesi yaşanan gerilimi azaltır.
  • Yumurtalık ve rahim kanseri oluşum riskini azaltır.
  • Dış gebelik oluşma riskini azaltır.
  • Memede iyi huylu tümörlerin oluşmasını engeller.
  • İç üreme organlarının enfeksiyonu (PID) azaltır.
  • Ciltte sivilce oluşumunu azaltabilir.

Doğum kontrol hapları önemli yan etkilere sahiptir ve her kadın tarafından kullanılamaz. Bu nedenle kullanmaya başlamadan önce mutlaka sizin için uygun olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı