Aile Planlaması

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı? sorusu doğum kontrol hapı kullanmayı düşünen kadınların en çok merak ettiği sorulardandır. Doğum kontrol hapının kilo aldırıp aldırmadığı birçok kadının endişe duyduğu bir konudur. Bu endişe ile doğum kontrol hapı kullanmaktan vazgeçerler.

Açık bir şekilde doğum kontrol hapının kilo aldırdığını, şişmanlığa sebep olduğunu ifade eden araştırmalar yoktur. Hatta hiç kilo aldırmadığı birçok araştırmada gösterilmiştir. Fakat içerdiği hormonlardan ötürü doğum kontrol hapları kullanımı ile vücutta hafif su tutulumu olabilir, bu su tutulumu ile ancak yılda bir kaç kilo artışı olmaktadır. Yılda 5-10 kilo gibi bir artış söz konusu değildir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıldığı dönemde yılda bu kadar kilo alınmışsa mutlaka başka bir nedenlidir ki bu nedenler genellikle hareketsizlik, sağlıksız ve fazla beslenmedir. Doğum kontrol hapları kalori içermez.

3-5 yıl gibi uzun yıllar doğum kontrol hapı kullananlar kilo artışlarını doğum kontrol hapı kullanımına bağlamamalıdırlar. Bu geçen yıllar içinde hiç hap kullanmayan kadınlarda bile bazal metabolizma azalmasına bağlı olarak da kilo artışı görülebilir. Bundan dolayı yaşın ilerlemesiyle daha fazla hareket ve daha sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sonuç olarak doğum kontrol hapları kilo artışı ya da azalmasına neden olmaz. Kilo aldırsa bile su tutulumuna bağlı olarak yılda 1-2 kilo kadar artış olur.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu