Beslenme Diyet

Detoks Diyeti Zaralı mı?

Çok çeşitli türleri olan detoks diyetinin en çok bilineni sadece çiğ besinlerle yapılanıdır. Sadece çiğ sebze ve meyve ve bunlardan elde edilen suyla yapılan bir diyettir. Peki detoks diyeti zararlı mı? Bu diyetin öncelikli olarak sağladığı yarar bağırsakların temizlenmesini sağlamaktadır. Bağırsakların temizlenmesi boşaltım yardımıyla oluşmakta ve bu şekilde vücuttan yağlar atılmaktadır. Bu yararının olmasının yanında bağırsaklarda bulunan yararlı maddelerinde atılması olumsuz bir etkisidir.

Detoks diyeti uygulayanların birçoğu diyeti uyguladıklarında ve diyetin bitiminde daha enerjik olduklarını ve konsantrasyon sorunu hiç yaşamadıklarını belirtmektedirler. Ayrıca vücutta bulunan tüm toksinlerin atıldığına dair bir bilgi ya da kanıt bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise karaciğerin ve böbreklerin sindirilmiş olan toksinleri ayırmakta ve filtrelemede fazla etkileri olmadıkları bilinmektedir.

Detoks diyeti uygulanırken oluşabilecek yan etkilerden biri proteinin tamamen kesilmesinden kaynaklanan halsizlik görülebilmektedir. Ayrıca uzun bir süre aç kalınmasından, gerekli besinlerin alınmamasından kaynaklanan vitamin ve mineral eksikliği ortaya çıkmaktadır.

Bağırsak sisteminin temizlenmesi için çok yararlı olan detoks diyeti karında gaz, midede bulantı, kusma, kramp gibi durumları ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca susuz kalınmamasına dikkat edilmeli, her gün düzenli olarak 2,5-3 litre su tüketilmesine çok edilmelidir.

Detoks diyeti uzun süreli uygulanmamalıdır. Uzun süreli uygulamalarda sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu diyeti yapmak isteyenler kısa vadede sonuçlar göz önünde bulundurularak diyet yapmaya karar vermelidirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu