Beslenme Diyet

Deniz Kadayıfı

Diğer Adları: Kahverengi yosun, İrlanda yosunu, inci yosunu, kıvırcık yosun.

Denizde yetişen nadir şifalı bitkilerdendir. Özellikle boğaz tahrişlerinde ve öksürükte sıklıkla kullanmaktadır. Yaraları kapatma ve tedavi etme üzerine etkisi de tartışılmazdır. Kıvam arttırıcı özelliği sayesinde Avrupa sanayisinde dondurma imalatında da kullanılır. İrlanda’da ise afrodizyak etkisi olduğu düşünüldüğü için birtakım kozmetik ürünlerde inceltici olarak kullanılır.

Denizkadayıfı içeren sabunlar selülitli bölgelere ya da bölgesel yağ tabakası yüksek alanlara sürüldüğünde iyileştirme özelliği göstermektedir. Kükürt içerdiğinden ötürü yüzdeki sivilcelerle mücadelede de kullanılabilir.

Kullanım Önerisi: Deniz kadayıfını aktarlarda bulabilmeniz mümkündür. Büyük bir su bardağı süt içine 10-15 gr deniz kadayıfını ekleyin. Cezveye iki malzemeyi koyun. Kısık ateşte hafif koyu kıvama gelene kadar pişirin. Ateşten alın. Oluşan karışımı sıcak olarak tüketmeniz önerilir. Gebe ya da emzikli kadınların tüketmemesi gerekmektedir.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı