Beslenme Diyet

Demirhindi Faydaları, Kullanım Şekli ve Miktarı

Uzun zaman önceden beri Ramazan ayları denilince başlıca tüketimin sembolü haline gelen demirhindi şerbetinin ana maddesi esasen demirhindi bitkisidir. Orijin adının Hint hurması olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş nefis bir içeceğimizdir. Hindistan’da yetişen demir ağacı meyvesinden elde edilen etli kısmın alınıp sulandırılmasıyla elde edilmektedir.

Demirhindi  Faydaları

 1. Karaciğer problemleri ve Karaciğer yağlanması sonucu gelişebilen dermal problemlerin giderilmesinde tedavi edici niteliktedir.
 2. Dışkıyı yumuşatma özelliği sayesinde bağırsak florası üzerinde olumlu etkisi vardır.
 3. Gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına iyi gelir.
 4. Mide bulantısını önlemeye yardımcıdır.
 5. Kış hastalıklarında zencefil ile birlikte tüketildiği takdirde başarılı sonuç gösterir.
 6. Grip, soğuk algınlığı, sıtma ve öksürük gibi hastalıklarla mücadeleye ve boğaz ağrısı şikâyetini azaltmaya yardımcıdır.
 7. Kalp sağlığını korur.
 8. İyi bir kolesterol düşürücüdür.
 9. Diş eti ve göz enfeksiyonlarında doğal antibiyotik etki gösterir. Aç karnına şerbet içildiği takdirde böbrek ve safra taşlarını düşürebilir. Safraya bağlı gelişebilecek şikâyetleri olumlu yönde etkiler.
 10. Ağız kuruluğu şikâyetini giderir. Tükürük bezlerinin daha aktif çalışmasında etkilidir.
 11. Damarlar üzerinde vazokonstrüktör etki gösterir. Dolasıyla varis ve hemoroit problemlerini önemli ölçüde azaltır.
 12. Yaz aylarında gelişebilecek güneş çarpmalarında faydalıdır.
 13. Ek olarak eklem rahatsızlıkları, sedef ve egzama gibi dermal problemlerde de kullanıldığı görülmektedir.

Demirhindi Kullanım Şekli ve Miktarı

Aktarlarda şerbet olarak hazırlanmış halde bulabileceğiniz gibi kalıplar halinde bulmanız da mümkündür. Ciddi bir yan etkisi henüz görülmemiştir. Ancak önerilen miktardan daha fazla tükettiğiniz takdirde nadir de olsa ishal görülebilir.

Tüketim tavsiyesi olarak; hazır şerbeti 1 litre su içerisine 250 ml şerbet ekleyerek seyreltilmiş biçimde tüketmeniz önerilir. Günde 2 kez 1’er bardak içebilirsiniz.

Şerbet olarak hazırlamak istiyorsanız; 2 litre soğuk su içine 200 gr demirhindi bitkisini, 5-6 adet karanfil tanelerini ve 1 adet tarçın kökünü ekleyip karıştırın ve kısık ateşte meyve tanesi çözülünceye kadar pişirin. İyice çözüldükten sonra süzgeçten geçirin. Süzme işlemi bittikten sonra içerisine 2 litre kadar daha su ekleyin ve yaklaşık olarak 500 gr esmer şeker de ekleyip kısık ateşte şeker eriyene kadar karıştırarak pişirin. Ateşten alın, süzün ve soğumaya bırakın.

Öneriler: Şeker kullanmak istemiyorsanız bir süre bekletip iyice soğumaya başladığı vakit şeker yerine 250 gr kadar bal da ekleyebilirsiniz. 2-3 adet taze nane yaprağı da isteğinize bağlı olarak ekleyebilirsiniz. Hoş koku ve tat verecektir. Kış aylarında soğuk algınlığı ile savaşmada içerisine 10 gr zencefil tozu ve yarım çay kaşığı toz karabiber ekleyerek birer bardaktan günde iki defa tüketebilirsiniz.

Aslı Yağantekin

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesinde Hemşirelik Bölümü lisans eğitimini kazandı. 2018 yılında mezun oldu, Temmuz 2018’de Ataşehir Memorial Hastanesinde göreve başladı. Çeşitli servislerde tecrübe kazandı. Çalışırken eş zamanlı olarak Okan Üniversitesinde Yaşlı Bakımı ön lisans programını okudu. 2019 Mayıs ayında Yaşlı Bakımı ön lisans programından mezun oldu. Halen Okan Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik 2.sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı