Tel Toka

Çocuklarımıza kurulan tuzak 25. kare !!!

25. Kare Tekniği nedir?

Kısa ve öz; bilinçaltına mesaj yollamak için kullanılan en kısa yoldur. Nasıl mı?

Düşüncelerinize, davranışlarına hatta ve hatta kişiliğinize yön verebilecek gizli, planlı ve sistemli uygulanan bir yöntemdir. Kimi zaman flash görüntü şeklinde kimi zaman arka planda gizlenmiş , bilinçaltımıza en basit yoldan istenilen mesajı yollayan 25.kare film, çizgi film, reklam, afiş, müzikte alt sesle. Aslında bu yöntemi ilk kullanan kişi bir reklamcılık uzmanı James Vicary’dir. James, bir kola markasının afişinde bulunan buz kalıbına cinsel içerikli bir kare yerleştirmiş ve sosyal bir deney yapmıştır. Deney sonrası kola satışlarının artması 25.karenin başarılı olduğunu ispatlamıştır.

 • Sonrasında bazı sigara markaları paketlerinde bulunan deve figürünün bacak kıvrımlarına cinsel içerikli bir kare yerleştirmiş,

camel-25-kare

 • Saat firmaları akrep ve yel kovanı , 10-2 rakamlarının üzerine getirerek mutlu insan mesajı yollamış,
 • Dondurma firmaları sex yazılarını sos akıntısı içine gizlemiş,
 • Keşke her  şirket 25. kareyi ürünlerini çok satmak gibi bir masum amaç için kullanmış olsalardı.

İş, masumluk örtüsünü bir kenara bırakmış, kötü amaçlar için kullanım yaygınlaşmış ve hedef çoğu zaman çocuklar ile onların karakter ve kişilikeri olmuş.

Örneğin;

 • Irak savaşı öncesi, Kuran’ı Kerim yayınının altına yerleştirilen alfa boyutundaki ses dalgasıyla ‘direnmen faydasız’ mesajı verilmiştir.
 • Psikolojik yönlendirme yapmak- sapkınlaştıran fikirler-ahlaksız saplantılar kazandırmak: hemen hemen her çizgi filme ‘SEX2 ibaresi 25 kare olarak yerleştirilmiş ve en çok maruziyet elbetteki çocuklara olmuştur.
 • İnanç Propagandaları: sevimsiz cani göstermek ve terörle benzeştirmek
 • uluslar arası ilişkilerde sınıf algısı oluşturmak: örneğin neden bazı ülkelerin dünyanın patronu yada en büyük gücü olduğunu düşünüyoruz?
 • Yanıltıcı empozizasyonlar oluşturmak: korku aşılamak,çocuklara verilen olumsuz kişilik mesajları

25. Kare tekniği ile verilen mesajlar ve seçilme nedenleri?

 • SEX: çünkü sex, id egonun emri altında içgüdüsel olarak insanı yönlendiren, temel insani duygulardan biridir ve seks zevk veerir.
 • Bazı grup ve topluluk simgeleri: sempatize oluşturmak, mensup arttırmak için kullanılır.
 • Akrep-yelkovana 2 ve 10 yönü vermek: mutlu insanlar genellikle iki kolunu açıp havaya zıplayarak sevinirler. Mesaj şudur; bunu alırsan mutlu olacaksın.

Bunlar sadece birkaçı tabi. Bu listeyi istediğim kadar uzatabiliriz. Reklam, film, afiş inceledikçe bir yerleren 25. kare yakalanma ihtimali çok yüksektir.

Çocuklarımızı bundan korumak gerekir.

Düşünsenize, ya şimdi de çocuklarımıza; savaşmak, kendilerinin işe yaramaz olduğu algısı, şiddet, sex, madde empozizasyonu yapılıyorsa? Geleceğimiz ne olur?

Aşkın Çevirgen

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bunları çok az insan biliyor çalışan aileler maalesef çocuklarıyla fazla ilgilenemiyor tanığım bir çok aile nin çocuklarını ya bakıcı ya da büyükler bakıyor bütün gün tv izliyorlar bir çok arkadaşımı bu konuda uyarmaya çalıştım bu konuyu paylaştığınız için size teşekkür ederim

 2. Çocuklar bizim mirasımız.
  Hem kendimizi hem çocuklarımızı çirkin insanların amaçlarından korumak için farkındalığımızı arttırmak zorundayız. İlginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün