Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda kekemelik nedenleri ve tedavisi

Kekemelik, bir kelimeyi ya da heceyi tekrarlayarak oluşan duraklama sonucu konuşmanın akışının bozulmasıdır.

Dil gelişmesi tamamlanmamış ve kelime bilgisi kısıtlı olan çocuklar kendilerini ifadede sıkıntı çekerler ve konuşmalarında duraklarlar.

Çocuklarda daha sıktır. Çocuklarda duygusal sorunlar nedeniyle yakından ilgilidir. Kekemeliğin daha çok duygusal sorunların sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Kekemeliğin nedeni?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, sıklıkla zeka düzeyi normal ya da normalin üzerinde çok heyecanlı, sinirli ailelerin çocuklarında daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Sıklıkla çocuklarda derin etkiler yaratan korkutucu ya da üzücü bir olayın sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman anne, babalar ve çevre için önemsiz olan bir olayın çocuklarda travmatik etki yaparak kekemeliğe neden olduğu bildirilmiştir. Örneğin; çocuğun havlayan bir köpekle karşılaşması, Çocuğun öğretmeni, anne babası, akrabası vb bir yetişkin tarafından dövülmesi,  korkutulması, bir yere kapatılması, çocuğun anne babasının kavgalarına tanık olması, muayeneye için doktora götürülmesi gibi durumlar çocukta travmatik etkiye neden olabilir ve kekemelik ortaya çıkabilir.

Kekemelik hangi yaşlarda ve hangi durumlarda sık görülür?

Kekemelik sıklıkla 2-11 yaşlar arasında görülmektedir. Genellikle daha sık olarak 5 yaşın altında görülür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte erkek çocuklarda kızlardan daha fazla görülmektedir. Baskıcı tuvalet eğitimi verilen çocuklarda daha sık görüldüğü saptanmıştır. Doğruluğu kanıtlanmış olmasa da sol elini kullanan çocuklarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Kekemelik bazı hastalıklar sonucunda da ortaya çıkabilir. Ateşli, ciddi bir hastalık sonucunda kekemelik oluşabileceği gibi, kekeme çocukların öykülerinde hastalık, yaralanma ve kaza gibi durumların da sık olarak görüldüğü bilinmektedir.

Çocuklar okulda ya da büyüklerinin yanında, yani stres altında olduklarında kekelediği halde şarkı söylerken ya da sevdiği bir kişi ile konuşurken kekelemeyebilir. Yine bazı çocuklar kendi ana dillerini konuşurken kekeledikleri halde, öğrendikleri yabancı bir dili akıcı, kekelemeden konuşabilirler.

Tedavi edilebilen bir durumdur. Aile, psikolog ve konuşma terapistinin işbirliği ile çocuğun yaşadığı sorun erken dönemde ortadan kaldırılabilir. Kekemelik tedavisine başlamak için gecikilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu