Aile İçi Şiddet

Çocuk istismarı

Çocuk istismarı çoğunlukla çocuk tarafından ifade edilemeyen ve bu nedenle ortaya çıkması biraz güç bir durumdur. Ülkemizdeki çocukların önemli bir kısmı istismara maruz kalmaktadır. Ancak yeterli veri olmadığı için oranları söylemek pek mümkün değildir.

Tanım olarak bakıldığında, çocuk istismarı, çocukların yetişkinler tarafından, belli bir süre boyunca, kabul görülmeyen bir davranışa zorlanmasıdır.

Çocuk istismarını artıran faktörler; mutsuz bir aile ortamı, şiddetin hakim olduğu bir aile, ekonomik durumun kötü olması, toplumun çocuğa yönelik sözel ya da fiziksel şiddeti onaylamasıdır. Özellikle aile içi şiddetin yaşandığı ailelerde görülme sıklığı daha fazladır. Çocuklar hem anneleri, hem babaları, hem de yakın çevrelerindeki bireyler tarafından istismar edilebilirler.

Çocuk istismarının çeşitleri;

Fiziksel istismar

Yetişkinler tarafından, çocuğa zarar verebilecek davranışların uygulanmasıdır. Bu davranışın nedeni çocuğa yaptırım uygulamak ya da cezalandırmaktır. Bu davranışlar arasında, tokat atmak, saçını çekmek, ısırmak, tekmelemek, yüksek bir yerden atmak, yakmak, zehirlemek vb. davranışlar yer alır.

Cinsel İstismar

Çocukların rızaları olmaksızın yetişkinler tarafından cinsel tatmin amaçlı kullanımı ya da cinsel bir eyleme dâhil edilmesi durumudur. Yasal ve ahlaki olarak tamamen kabul edilemeyecek bir durumdur. Çocuklarda cinsel işlevle ilgili bir farkındalık olmadığı için içinde bulundukları durumu anlayamazlar, oyun zannederler ve bu nedenle red edici bir tutum sergileyemeyebilirler. Özellikle yaşça küçük, zeka düzeyi daha az ve özellikle engelli çocukların cinsel olarak istismar edilme riskleri daha yüksektir.

Duygusal – Psikolojik İstismar

Çocuğun yaşadığı ortamda, ona bakım verenler tarafından yeterli sevgi ve ilgiyi görmemesi, çocuğa surat atılması, sözel olarak hakaret edilmesi, küçük düşürücü tavırlar sergilenmesi, çocukla küsülmesi psikolojik istismar çeşitlerindendir.  Çocuklarda fiziksel ya da cinsel istismar kadar yıkıcı sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ekonomik İstismar

Çocukların ekonomik amaçla kullanılmasıdır. Özellikle çocukların çalışmaya zorlanması, çalışma nedeniyle çocuğun eğitimine devam edememesi, çocuğun kötü koşullarda çalıştırılması bunlara örnektir.

Dünya üzerindeki verilere göre çocukların 40 milyonu çocuk istismarı na ve ihmaline maruz kalmaktadır. Çocuk istismarı çocuk ölümlerinin önemli nedenleri arasında yer alır.

Çocuk istismarı yasal olarak suçtur. Aileleri ya da yakın çevrelerindeki kişiler tarafından istismar edildiğini düşündüğünüz çocuklar var ise mutlaka şikâyetçi olunuz.

Alo 183 şiddet hattı ya da 0 212 656 96 96 ya da  0 549 656 96 96 numaralı telefonu arayıp şikâyetçi olabilirsiniz. Çocuk istismarına maruz kalan çocuklara sessiz kalmak suça ortak olmaktır.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu