Sağlık

Boğaz ağrısına bitkisel çözüm

Kış aylarında soğuk havanın etkisi ile kişilerde sık sık boğaz ağrısı şikâyeti görülebilir.  Boğaz ağrısına bitkisel çözümü sıklıkla kullanılır. Ancak öncelikle doktora başvurarak boğaz ağrısının nedeni öğrenilmelidir. Çünkü boğaz ağrınsın önemli nedenlerinden biri boğaz enfeksiyonlarıdır. Boğaz ağrısına bitkisel çözüm

Boğaz ağrısına bitkisel çözüm neler kullanılabilir?

Adaçayı çok iyi bir baharat ve antibiyotik olarak kullanılabilir. Sirke ve bal ilave ederek içersek, boğaz ağrılarına iyi gelir.

Ahududu çiçeğini kaynatarak hazırladığımız ılık su banyosu, bademcik iltihaplarına karşı etkilidir.

Bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı limon sıkarak hazırladığınız limonlu suyla boğazlarınızı temizleyin. Virüsler ve bakteriler için asitli bir ortam oluşacaktır.

Ayvanın suda bekletilmesi ile oluşan şurupla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına iyi geldiği görülmüştür. Yine karaduttan yapılan şurupla ağız ve boğaz iltihaplarından kurtulabiliriz.

Toz zencefil, bal ve limon suyunu karıştırın ve bu kürle gargara yapın.  Bal boğazınızda antibakteriyal bir ortam oluşturacaktır.

Gül yapraklarıyla demlediğimiz çayla gargara yapmak boğaz iltihaplarında çok etkilidir. İncir sütle beraber pişirerek yenilirse nezleyi ve boğaz ağrılarını yok eder ayrıca göğsü yumuşatır.

Su ile tuzu karıştırarak boğazınızı gargara yaparak boğaz enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz. Boğaz ağrısı durumlarında 20 gram Hint yağı içilip bir gün de oruç tutulursa şikâyet konusu olan bu rahatsızlık geçer.

Ihlamur, dut, sarımsak, frenk üzümü boğaz ağrılarında etkilidirler.

Karanfilin boğaz ağrınızı dindiren ve iyileştiren antibakteriyal ve anti-enflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Karakafesi gargara yaparak boğaz iltihabı ve anjinden kurtulabiliriz. Kızılyaprak otu kaynatılarak gargara yapıldığında doğal bir boğaz iltihabı yok edicisidir. Buruna çekildiğinde nezleye iyi gelir.

Boğaz ağrısından kurtulmak için sıcak suyun içine ekleyeceğiniz yarım bardak domates suyu ve 10 damla acı biber sosu karışımıyla gargara yapın.

Limon suyu bademcik rahatsızlıklarına ve boğaz hastalıklarına çok iyi gelir.

Melek otunu kaynatarak gargara yaptığımızda boğaz yaralarının tedavisine yardımcı olur.

Menekşe yapraklarını demleyerek hazırladığımız çay bronşit, boğaz ve göğüs iltihaplarına iyi geldiğini görebiliriz. Yine Mine çiçeği suyu ile gargara yaparak boğaz iltihaplarından kurtulabiliriz. Mürver ağacının çiçeklerinden yaptığımız çayı ağızda gargara yaparak bademcik iltihaplarını yok edebiliriz.

Sabah akşam sirkeli su ile gargara yaparak hem boğazınızı rahatlatırsınız hem de enfeksiyonun sebep olduğu kötü kokudan kurtulursunuz.

Yabanmersini boğaz hastalıklarında çok etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu