Saç Bakımı

Bitlerden Kurtulmak ve Bitlenmeyi Önlemek İçin Öneriler

Bitlenme, genelde çocuklarda daha fazla olsa da, her yaşta insanın saçına bulaşabilir. Bir gün çocuğunuz eve geldiğinde, öğretmeninden gelen bir bit haberi getirebilir. Böyle durumlar yaşamamak için saçlarımız bitlerden nasıl korunur? Bitlendiysek, saçlarımız bitlerden nasıl kurtulur? Bitlerden kurtulmanın yolları nelerdir? Sonrasında tekrar bitlenmeyi önlemek için neler yapılmalıdır? Sorularınızın cevaplarını bu yazıca vereceğiz.

Bit, susam tanesi kadar olan, saçlarda yaşayan ve saç derisinden kan emerek yaşayan bir parazittir. Kulak arkasında ve ensede yoğunluk gösterebilirler.

Bitli insanların pis olduğu konusunda kalıplaşmış bir yargı vardır. Fakat bitler daha çok temiz saça bulaşırlar.

Bitlerden korunmanın bir yolu olduğunu söylemek zordur. Saçlarınızı diğer insanların saçlarına fazla yaklaştırmamak ve başkasının saç fırçasını kullanmamak biraz da olsa korunmanızı sağlayabilir.

Bitlerden kurtulmanın yollarını arıyorsanız daha fazla uğraşmayın.  Öncelikle eczanelerde satılan bit şampuanlarını deneyin. Sağlıklı olmasalar da bitlerden kurtulmak için en etkili yollardan biridir.

Bitlerden kurtulduğunuzu düşündüğünüzde bir yumurta patlayabilir ve tekrar bitler çoğalabilir. Bu yüzden kullanılan eşya, giysi ve nevresim takımı sıcak suyla yıkanmalıdır. Bit şampuanı kullandıktan sonra bile birkaç gün arayla saçlar kontrol edilmelidir.

Bitlerden kurtulmanın yollarından biri de ev yapımı bir karışım hazırlamaktır. Mayonez, zeytinyağı ve vazelini karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bir boneyle sarıp gece boyunca bekletmek bitlerin havasız kalıp ölmelerini sağlayabilir. Bu karışımın tek olumsuz yönü saçlardan zor arınmasıdır. Bu sebeple saçlar, arındığına emin olana kadar yıkanmalıdır.

Saçlar gazla yıkandığında da bitlerin öldüğü biliniyor. Fakat insan sağlığı için uygun olmadığından en son çare olarak bile düşünmemelisiniz. Özellikle küçük bir çocuğun kafasını gazla yıkamak oldukça tehlikelidir.

Bitlerden kurtulmanın yolları arasında bazı doğal yağlar da bulunuyor. Siz de doğal yağlar kullanarak bitlerden kurtulmak istiyorsanız Bitlenme İçin Doğal Yağlar adlı yazımıza mutlaka göz atın.

Bu doğal yağlar, bitlenmeyi önlemek için de kullanılabilir. Düzenli olarak belli aralıklarla uygulandığında bitlerin saçlarınızda yaşamasına engel olacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu