Beslenme Diyet

Beslenme Hataları

Beslenme dendiğinde sadece bir şeyler yemek akla gelir. Aslında beslenme pek çok şeyi kapsar. Vücudun ihtiyacı olanı vermek beslenme olarak tanımlanabilir. Öyleyse, beslenme hataları ve şeklini inceleyelim.

Yemek için mi yaşıyorsunuz? Yoksa yaşamak için mi yiyorsunu? Önce buna karar vermek gerekir. Yaşamak için yemek, doğru beslenme şeklinde tanımlanabilir. Tabi bu tanım da kendi içinde birkaç parçaya bölünebilir.

Yemek için yaşamak ise sadece mideyi doldurmak, amaçsızca her bulduğunu yemektir.

Yaşamak için yemek yiyen ve bunu doğru şekilde yapan insanların ömrünün daha uzun olduğunu biliyor muydunuz? Bir bakıma, yaşamak için yemek, ömrü devam ettirmek için doğru beslenmek anlamına da gelir. Bu sebeple yaşamak için yiyenlerin doğru beslenen kısmı, daha uzun ömürlüdür.

Yemek için yaşayanlar, yedikleri şeylerin yarattığı pek çok sağlık sorunu yaşar. Daha kısa ömür, daha eren ölümü beraberinde getirir.

Türkiye şartlarında beslenmeyi inceleyecek olursak, iki ayrı şekilde ele alabiliriz.

Türkiye Şartlarında Beslenme Hataları ve Sorunları

1- Eksik Beslenme

Türkiye şartlarında pek çok ailenin yemek sofrasında, sadece bazı temel besinler bulunur. Çeşitliliği olmayan sofralar için eksik beslenme demek mümkün. Çoğu insanın ileri yaşlarda yaşadığı sağlık problemleri ve bazı hastalıklara esik beslenme sebep olur.

2- Yanlış Beslenme

Beslenme hataları pek çok sebeple gerçekleşebilir. Yaşadığımız ülke ile ele alalım ve sorunun kaynağına inelim.

Yanlış beslenme beslenme hataları arasında en önemlisidir. Çünkü ekonomik yeterlilik değil, bilgi yetersizliği sonucu yaşanır. Bazı alışkanlıkları değiştirmek zordur. Bu sebeple olması gerektiği gibi değil, alışkanlıklar çerçevesinde beslenmek yanlış beslenmedir. Alışkanlıkları içeren yiyecekleri almak yerine aynı masrafı yaparak, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabileceği yiyecekler alınabilir.

Dengeli Beslenme

Dengeli beslenme, hem bütçenize uyacak, hem de vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şeyler tüketmektir. Dengeli beslenmeyi maddi durumla sınırlandırmak yanlıştır. Dengeli beslenmeye engel olacak pek çok sebep vardır. Hemen hemen her sebep de bilgisizlikten doğar. Önce kaynağı tespit etmek gerekir. Daha sonra çözüme gidecek vaktiniz mutlaka olur.

Dengeli Beslenmeye Engel Olan Faktörler

♦ Besin maddelerinin nasıl alınacağını bilmemek.

♦ Pişirme konusunda bilgisizlik.

♦ Besin maddelerinin saklanma koşullarını bilmemek.

♦ Sofrada bulunması gereken besinleri bilmemek.

♦ Hangi yaşta bireyin nasıl beslenmesi gerektiğini bilmemek.

♦ Hangi besinin, hangi hastalığa karşı koruyucu olduğunu bilmemek.

♦ Mutfak malzemelerinin seçilmesi ve kullanılması hakkında bilgi sahibi olmamak.

♦ Vitamin ve mineral içeren besinleri, eksikliğinin hangi hastalıklara yol açacağını bilmemek.

♦ Tasarruf yapmak için nasıl alışveriş yapılması gerektiğini bilmemek.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu