Bebek Bakımı

Bebeklerde Rota Virüsü Aşısı

Rota virüsü bebek ve küçük çocuklarda mide bağırsak iltihaplanması (gastroenterit) yaparak şiddetli ishale neden olan, bu nedenle özellikle bebeklerin hastaneye yatmasına neden olan ve ölümle sonuçlanabilen bir virüstür. Rota virüse bağlı ishaller nedeniyle özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ciddi bebek ölümleri mevcuttur. 5 yaşına gelen her çocuğun mutlaka rota virüse maruz kaldığı düşünülmekte ve 6 aylıktan 2 yaşına kadar daha ağır seyredebilmektedir. Bu nedenle rota virüs aşısı bazı ülkelerde zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde henüz zorunlu değildir.

Rota virüsü nasıl bulaşır?

Rota virüsü, kişinin dışkısından, kusmuğundan ve hapşırığından bulaşabilir. Kirli eşyalar vasıtasıyla ellerimize bulaşabilir. Özellikle hasta bebeğin altını temizleyen anne mutlaka ellerini su ve sabunla yıkamalıdır. Bu şekilde enfeksiyonun yayılması önlenir. Yine okul, kreş gibi toplu yerlerde bulaştırıcılık açısından yüksektir.

Rota virüsü nasıl belirti verir?

  • Özellikle kış aylarında,
  • Şiddetli ishal, kusma ve ateş şikâyetleri varsa,
  • Bu şikâyetler 4-6 gün boyunca sürüyorsa

Rota virüse bağlı ishal yaşıyor olabilirsiniz.

Rota virüsü aşısı nasıldır ve ne zaman yapılır?

Rota virüsü aşısı ağızdan damla şeklinde yapılan bir aşıdır. Ülkemizde iki tane rota virüs aşısı bulunur. Aşının markasına göre 2 ya da 3 doz şeklinde yapılır. İlk doz bebek 6-12 haftalıkken başlanır. Eğer bebek 12-14. Haftasını tamamladı ise ilk doz aşı yapılmayabilir.  Son doz ise en geç bebek 24-32. haftalıkken yapılmalıdır.

Aşının %100 koruma sağladığı belirtilmiştir fakat aşı rota virüsü dışındaki nedenlere bağlı ishallerde etkili değildir. Aşı olan bebek ishal olmayacak diye bir şey yoktur, aşılı bebeklerde rota virüse bağlı ishallerin şiddeti azalır ve ölümleri ciddi derecede önler.

Aşı prematür bebekler 6-12. Haftalarını tamamladıklarında yapılabilir.

Rota virüsü aşısının yan etkisi var mıdır?

Aşının yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi istenmeyen etkileri mevcuttur.

Rota virüsü aşılarının fiyatı ne kadardır?

Rota virüsü aşısı iki isimle bulunur:

  • ROTARİX: 2 doz yapılır. Bir dozunun ortalama fiyatı 155,68 TL’dir.
  • ROTATEQ: 3 doz yapılır. Doz başı fiyatı ortalama 121,89 TL’dir.

Emre Yıldız

Merhabalar ben Emre. Hemşireyim. Anadolu öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra. Marmara üniversitesinde hemşirelik bölümünü bitirdim. Şuan işyeri hemşireliği yapıyorum. Mesleğimle mutluyum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. rota virüs aşısı resimleri konuyla uygun değil yanlış uygulamayı önlemek açısından resimler değiştirilebilir. rota virüs aşısı sadece ağızdan damla şeklinde uygulanır .Başka yolla uygulanmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu