Bebek Bakımı

Bebek Bezi Seçimi

Bebek bezi seçimi bebeğin sağlığı ve huzuru için çok büyük bir önem taşır. Kullanılan bebek bezi bebeğin poposunu kuru tutmalı, bebeğin henüz düşmemiş olan göbek bağına zarar vermemeli, alerji yapmayan materyallerden yapılmalı ve bezin boyutu bebeğe uygun olmalıdır.

Bebeğin geceleri rahat uyuyabilmesi için bebek bezinin emiciliği çok önemlidir. Emici özelliği az olan bebek bezi bebeğin cildinin tahriş olmasına ve pişik oluşumuna neden olur. Bu nedenle bebek gece sık sık uyanır, uykusunu alamaz ve gün boyu huzursuzluk yaşar. Huzursuz olan bebekte iştahsızlık da görülebilir. Yani bebek bezi bebeğin uyku durumunu etkiler, uyku durumu da bebeğin tüm gününü etkiler.

Bebek bezi seçerken bebeğin bedenine tam olan bez seçilmelidir. Büyük ve ya küçük gelen bebek bezleri kullanılmamalıdır. Bebek bezi seçimi bebeğin kilosu baz alınarak yapılır. Fakat genellikle piyasada bulunan bebek bezleri yenidoğan bebeğe büyük gelir. Büyük gelen bebek bezibebeğin göbeğinin üstüne çıkar. Bu durum göbek bağına dışkı ve idrar bulaşmasına neden olur, enfeksiyon (iltihap)  olasılığını arttırır. Yenidoğan bebekler için üretilen daha küçük boyutlarda bebek bezleri de bulunmaktadır. Bebekler bu dönemde hızla büyüyeceklerdir. Büyük ihtimalle yenidoğan bebek bezinden 2 paket bitirdikten sonra 3-6 kg arası bebek bezlerini kullanılmaya başlanılabilir.

Kullanılan bebek bezinin markası değiştirildiği durumlarda bebeğin cildi alerji yönünden izlenmelidir. Alerji gözlenirse bez hemen çıkarılmalıdır.

Piyasadaki pahalı ürünler değil öncelik bebeğin cildinde pişik vb. tahrişlere neden olmayan bebek bezinin kullanılmasıdır.

Hemşire Güzide ŞENCİ

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu