Beslenme Diyet

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Formda kalmak, daha güzel ve genç görünmeyi kim istemez ki? Özellikle bayanların kilo vermek için eski yeni çıkan her türlü diyetleri denemeyen yoktur. İşte bunlardan biri çok gündemde olan Atkins diyetidir.

Protein ağırlıklı çok popüler bir diyet programıdır. Dr. Atkins tarafından yazılmış olan diyet kitabın ilk basımı 1993 yılında yayımlanmıştır. Adını doktorundan alan Atkins diyeti kendinizi aç bırakmadan sağlıklı bir şekilde zayıflanabileceğini belirten Dr. Atkins gündeme damgasını vurmuştur. Bu diyetin en önemli özelliği gram hesabının yapılamamsıdır. Yani bu diyette kalori hesabı yok.

Bu diyetin temeli protein ağırlıklı olmasıdır. Protein bakımından zengin besinlerle beslenmek en önemli özelliğidir. Günlük alınması gereken miktar sadece 20 gr olan karbonhidratın yanında yağsız et, kıyma, tavuk ya da balık besinlerinden biri çok az zeytinyağı ya da tereyağı ile pişirilerek rahatça tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken şey kullanılacak yağın bir şeker kaşığından fazla olmamasıdır.

Atkins diyeti üç bölüme ayrılır. İlk bölümü tanışma mönüsü, ikinci bölüm kilo vermeye devam bölümü ve son olarak da bulunduğunuz kiloyu koruma kilosudur. İstenilen kiloya ulaştıktan sonra kiloyu koruma herkes için zor bir durumdur. Bu yüzden tekrar diyet yapmamak için kilo koruma bölümü çok önemlidir. Bu yüzden kilo koruma bölümünde oldukça az karbonhidrat tüketimi sizin kilo kontrolünüzü sağlayacak ve devamlı formada olmanızı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu