Kadın Sağlığı

Aşırı Adet Kanaması Nedeni ve Tedavisi

Adet kanamasının fazla miktarda olması, miktar olarak kanamanın daha fazla olması ve kanama süresinin fazla olması durumuna aşırı adet kanaması denir.  kanama 1 haftadan daha uzun sürerse ve günde ortalama 4-5 pedden daha fazla kanamanın olması durumudur. Kanama miktarı yoğun değilse kanamanın 5-6 gün sürmesi normal kabul edilebilir. Aşırı adet kanamaları kadınlarda halsizlik, yorgunluk ve kansızlık (anemi) gibi durumlara yol açar.

Aşırı adet kanaması nedenleri

Adet kanamalarının fazla olmasının nedenleri arasında sıklıkla hormonal bozuklukları, yumurtlamaya bağlı sorunlar, myomlar, polip (rahim içindeki küçük yapılar), rahimde kalınlaşma (rahim kanserinin erken belirtilerindendir), doğum kontrol hapı kullanımı, spiral kullanımı, 3 aylık iğneler kullanımı gibi nedenler aşırı adet kanamalarına neden olabilir.

Aşırı adet kanamalarında tanı

Kadınlar eğer aşırı adet kanamaları varsa bu durumu önemsemeli ve bir doktora başvurmalıdırlar. Doktora başvurduklarında yapılacak işlemler sırasıyla; kan tahlilleri, hormon tahlilleri, vajinal muayene, ultrason, rahim içinin histereskopi ile değerlendirilmesi ve rahim içinden parça alınmasıdır.

Aşırı adet kanamasının tedavisi

Tedavi nedene bağlı olarak planlanır. Eğer myom, polip vb bir oluşum varsa bazen cerrahi tedavi gerekir. Eğer cerrahi ile tedavi gerekmiyorsa hormonal tedavi verilebilir.  Spirale bağlı aşırı kanama ise spiralin çıkarılması ve yerine yeni bir doğum kontrol yöntemi önerilmesi gerekebilir.

Aşırı adet kanaması tedavi edilmediği takdirde farklı sorunlara neden olabilir. İhmal edilmemelidir.

Sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün