Adet (Regl) Dönemi

Ara adet kanaması nedir?

Kadınlar normalde 28 günde bir adet görürler. Bu süre 21 günden daha kısa 35 günden daha uzun olmamalıdır. Daha kısa sürede meydana gelen kanamalar sıklıkla ara adet kanaması olarak adlandırılır. Adet arası kanamalar neden meydana gelir? Ara adet kanamasının basit bir hormonal dengesizlikten, rahim kanserine kadar birçok nedeni olabilir. Ara adet kanamalarının en sık görülme nedeni enfeksiyonlardır. Trikomonas vajinalis isimli enfeksiyon sıklıkla ara kanamalara neden olabilir. Bazen adet arası kanamalar cinsel ilişki sonrası meydana gelebilir. Bu durumda rahim ağzında var olan enfeksiyon, erozyon (yara) ve rahim ağzı kanseri akla gelebilir.

Özellikle genç kızlarda, ovülasyon (yumurtlama), stres, mevsim değişiklikleri,  aşırı kilo alıp verme ve diğer sistemik hastalıklarda regly aralarında ara kanamalara neden olabilir.

Doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı, 3 aylık iğneler, spiral ve norplant kullananlarda da regly arası kanama görülür.

Çok nadir olmakla birlikte bazen ara kanamalar gebelik meydana geldiğinde de görülebilir.

Yukarıda bahsettiklerimizin yanı sıra özellikle yaş ilerledikçe ara kanamaların nedenleri değişiklik gösterebilir. Rahim içinde ve rahim ağzında oluşan saplı ya da sapsız polipler ve myomlar da adet dönemleri arasında ara kanamalara neden olabilir.

Daha ileri yaşlarda adet arası kanamaların önemli nedenlerinden biri atrofik vajinit olabilir. Bunun dışında kadınların korkulu rüyası rahim kanserleri de ileri yaş ara adet kanamalarının önemli nedenlerindendir.

Ara adet kanamaları olan kadınlar mutlaka bir doktora giderek adet arası kanamaların nedenlerini araştırmalıdır. Tedavi nedene göre hekim tarafında planlanır. Ara adet kanaması olan kadınlar başkalarının önerileri ile bitkisel ilaçlar veya hormonal ilaçlar kullanmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu