Adet (Regl) Dönemi

Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı, adet kanamasının başladığı gün itibariyle kasık ile karın bölgesinde hissedilir ve 2-3 gün devam eder. Adet sancısının nedeni; Pelvik patolojik sorun olabileceği gibi prostaglandinin artması da olabilir.

Adet sancısında doktora başvurulmalı ve altta yatan neden araştırılmalıdır. Laboratuvar testleri, ultrason sonuçları gibi gerekli tetkikler ile tanı konulduktan sonra tedaviye başlanır. Adet sancısında kullanılan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanır:

Adet Sancısına İlaç Tedavisi

Daha çok non steroid anti İnflamatuar olarak bilinen, prostaglandin üretimini baskılayan ilaçlar tercih edilir. Sancının hafiflemesini aynı zamanda bulantı ve kusmanın da giderilmesini sağlayabilir. Adet kanamasından bir gün önce ya da kanamanın başladığı ilk gün almak etkililiğini arttırır ve 1-2 gün almak yeterli olur. İlaç ile birlikten alkol alınmaması gerekir.

Adet Sancısına Hormonal Kontrosepsiyon

hormonal

Doğum kontrol hapları ve diğer hormonal kontrosepsiyon yöntemlerinin adet sancısı üzerinde olumlu etkisi vardır. Hormonlar rahimden prostoglandin üretilmesini azaltır.

Adet Sancısına Cerrahi Tedavi

Ağrıya miyomların neden olduğu durumlarda, rahimi besleyen damarların kanlanmasının engellenmesi önerilebilir. Eğer neden Endometriozis ise laparoskopi ile tedavi sağlanabilir. Şiddetli olgularda son yöntem olarak başvurulan rahim alınımı ile tedavi gerçekleştirilir.

Diğer Tedaviler

Bu tedaviler ağrıyı önlemese de hafiflemesini sağlamaktadır.

  • Meditasyon ve yoga uygulamaları
  • Düzenli ve yeterli uyku
  • Aerobik, yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürme gibi egzersizler
  • Kasık ve bel bölgelerine masaj uygulaması
  • Sıcak banyo
  • Kasık ve bel bölgesine sıcak su torbaları ve ped uygulama
  • Sigara, yağlı besin ve fazla kafeinli içecekler az tüketimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu