Kadın Sağlığı

Adet geciktirme hapı (Primolut N) nedir?

Kadınlar özellikle yeni evlendiklerinde, yaz dönemlerinde, hac ya da ümreye gitmeden önce adet kanamaları olmasın diye adetlerini geciktirmek isterler. Günümüzde adet geciktirmek en sık kullanılan yöntemlerden biri de ilaçlardır. En sık kullanılan adet geciktirme hapı Primolut N dir. Adet geciktirici doğal yöntemler olduğu söylense de asıl etkili yöntem ilaç kullanımıdır.

Primolut N nedir?

Adet söktürücü olarak ta bilinen ilaç progesteron içerir. Doktor önerisiyle kullanılabilen hap kadınlarda adetin gecikmesine yardımcı olabilir.

Adet geciktirme haplarını (Primolut N) herkes kullanabilir mi?

Bu ilaç eczanelerde reçetesiz satılmaktadır. Ancak doktora danışmadan kullanmamak gerekir. Her kadın tarafından kullanılabilir. Ancak kullanım öncesi kadının gebe olmadığından kesinlikle emin olunması gerekir. Emzirme dönemindeki kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Daha önceden damar tıkanıklığı sorunu yaşamış hastalar (bacakta, kalp te vb.) kullanmamalıdır. Uzun yıllardır şeker hastası olanlar, karaciğer ya da böbreklerinde sorun olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Adet geciktirme hapı (Primolut N) nasıl kullanılır?

Adet geciktirme hapının işe yarayabilmesi için hapın adetten en az dört beş gün önce kullanılmaya başlaması gerekir. İlaç her gün sabah ve akşam olmak üzere iki tablet kullanılır. Adet kanaması başladıktan sonra kullanılmaya başlanırsa herhangi bir etki sağlamaz.

Adet geciktirme hapının (Primolut N) yan etkileri nelerdir?

adet-geciktirme-hapi-yan-etkiler

İçerdiği progesteron nedeniyle ilaç memelerde gerginlik ve hassasiyet, sivilcelenme, kiloda artış, karın çevresinde ödem gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca kadında ruhsal değişikliklere de neden olabilir.

Adet geciktiriciler kanama düzensizliğine neden olabilir mi?

Adet düzensizliği en önemli yan etkilerinden biridir. Ara kanamalara da neden olabilir. Bu nedenle arka arkaya birkaç kutu kullanılmamalıdır.

Dikkat: Eğer adetinizi geciktirmeniz çok gerekli değilse bu ilaçları kullanmamanızı öneririz. Çünkü bu ilaçların en önemli yan etkisi adet düzeninizi bozmasıdır. Doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Özlem CAN GÜRKAN

Sağlıkla kalın.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün