Adet (Regl) Dönemi

Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Normal adet düzeni nedir?

Adet kanamasının olduğu ilk günden bir sonraki adet kanamasının olduğu güne kadar geçen süre normalde 21-35 gün aralığında olmalıdır. Bu süre bir adet siklusu (döngüsü) olarak da ifade edilebilir. 2 ile 7 gün arasında kanama olması normal olarak kabul edilir. Bir adet siklusunda kaybedilen kan miktarı ortalama 35-40 ml yani günde 3-5 ped demektir. 80 ml üzerinde kanama görülmesi fazla olarak kabul edilmektedir. 2 günden az ya da 5 günden çok veya miktar olarak az ya da çok görülen kanamalar adet düzensizliği olarak değerlendirilir.

Bir adet siklusunun 21-35 günden daha fazla olması yani seyrek adet görme oligomenore,

Bir adet siklusunun 21-35 günden daha az olması yani sık adet görme polimenore,

Adet siklusunun normal ama kanamanın miktar olarak fazla görülmesi menoraji,

Bir adet döneminin bitmesinin ardından birkaç gün sonra tekrar damla şeklinde az miktarda lekelenme görülmesine metroraji denir.

Adet gecikmesi neden olur?

Cinsel yaşamı aktif ve herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bayanda adet kanamasının gecikmesi ilk olarak gebelik olmasını düşündürmektedir. Bir diğer neden ise yumurtlamanın olmaması ve bu yüzden dökülmenin gecikmesi olabilir.

Adet düzeni normal olan bir kadında stres faktörü, mekân değişiklikleri ve mevsimsel değişiklikler gibi nedenler gecikmeye sebep olabilir.

Aynı zamanda aile planlaması yöntemlerinden 1 ya da 3 aylık iğneler ve kola uygulanan hormon çubuklarının yan etkisi olarak adet gecikmesi görülebilir.

Ara kanamalar neden olur?

  • Rahim ağzı enfeksiyonları
  • Rahim içinde oluşan enfeksiyonlar
  • Miyom ve polipler
  • Spiral kullanımı
  • Doğum kontrol hapları
  • Aylık, üç aylık ve kola uygulanan korunma çubukları

Adet düzensizliği tedavisi

Adet düzensizliği önemsenmeli ve doktora başvurulmalıdır. Adet düzensizliğine neden olan faktörün belirlenmesi tedaviye yol çizmektedir. Genel olarak ilaç ile tedavi edilmektedir. Polip, miyom vb. sebepler ameliyat ile tedavi edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu