Adet (Regl) Dönemi

Adet Ağrısında İlaç ve Diğer Tıbbi Tedaviler

Adet dönemini bazı bayanlar sorunsuz ve rahat geçirirken bazı bayanlar da ağrılı ve sorunlu bir şekilde geçirirler. Dismenore olarak tanımlanan adet ağrıları, âdetin ilk yıllarından itibaren devam ediyor olabilir. Ya da ilk adet yıllarında ağrı olmazken sonradan da ortaya çıkabilir.

Adet ağrıları şiddetli olduğunda ağrıyı hafifletmek, rahatlamak için çeşitli yollara başvurulur.  Kendi kendine tedavi denemeden önce doktora başvurmak ve ağrıya neden olan sorunu öğrenmek gerekir. Altta yatan sorun doğrultusunda tedavi uygulamalıdır.

Adet Ağrısında İlaç Tedavisi

Adet ağrılarının genellikle non steroid antienflamatuar grubu ağrı kesici ilaçlarla hafifletilmesi sağlanır. Ayrıca naproksen sodyum ve ketoprofen içeren ağrı kesiciler daha çok tercih edilir. İlaçlar prostaglandin üretimini azaltıcı özellik göstererek ağrıyı hafifletilir. İlaçlar adet döneminden birkaç gün önce başlanır ve adet süresince devam edilirse daha etkili olduğu söylenmektedir.

Adetliyken Ağrı Kesici İçmek Adeti Keser Mi?

Adet ağrılarıyla baş etmek için ağrı kesici ilaçlar içilebilir. Bazı ilaçların mide üzerinde yan etkisi olabilir, mide ülseri rahatsızlığı olanların içmemeleri tavsiye edilir. Bunun dışında ağrı kesiciler kanamanın azalmasına da neden olabilir. Ama bu durumun hiçbir zararı yoktur. Her ne kadar halk arasında problem olarak algılansa da sakıncası olmadığı söylenir.

Adet Ağrısında Diğer Tıbbi Tedaviler Nelerdir?

Dismenore eğer ilk adetten daha sonraki yıllara olmaya başladıysa nedenleri arasında endometriozis, miyom, polip, kist vb. sayılmaktadır. Patolojik sorunların tedavisi ameliyat ile gerçekleştirilir. Eğer hastada spiral varsa ağrı bundan da kaynaklanabilir, spiral çekilerek sorun halledilir.

Bazen de dismenorenin altında yatan sebep kişinin adet kanamasına dair inançları ve tutumları olabilir. Eğer aile ya da öğretmen tarafından adet ile ilgili bilgiler kişiye öğretilmediyse anksiyeteye neden olabilir. Adet kanamasının pis ve kirli olduğuna inanırlar, gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra ağrıları hafifler ve rahatlama hissederler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu