Adet (Regl) Dönemi

Adet Ağrısına Bitkiler İyi Gelir Mi?

Kadınlar ergenlikten menopoza kadar her ay düzenli olarak adet kanaması görürler. Bu süreç bazen ağrılı, sancılı ve sıkıntılı geçebilir. Adet ağrısının nedeni doğal mekanizmalar olabileceği gibi patolojik bir problem de olabilir. Adet ağrısında (dismenore) doktora başvurulmalı ve altta yatan sebep öğrenilmelidir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ağrıyı azaltmak için uygun tedavi yapılmalıdır.  Adet Ağrısına Bitkiler İyi Gelir Mi?

Bayanlar adet ağrısı, adet düzenleme, adet söktürme ve adet geciktirme vb. amaçlar doğrultusunda bitkilerden faydalanmak isterler. Fakat bu yöntemlerin faydası olmadığı gibi zarar verme ihtimalinin de olduğu bilinmelidir.

Adet döneminde rahim içindeki kan boşalırken rahim kasılır ve ağrı meydana gelir. Prostaglandin üretimini azaltıcı etkide olan ağrı kesici veya doğum kontrol hapları ile bu ağrıyı hafifletmek mümkündür.

Adet ağrısının şiddetli olmasına sebep olan bir hastalık varsa tıbbi yöntemler dışında tedavi yapılmamalıdır. Doktora başvurmadan kendi başına bitkisel ilaç kullanımı faydasız olur ve altta yatan sorunun tespit edilmesinin gecikmesine neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu