Ay Ay Gebelik (Hamilelik)

7 Aylık Gebelik (25.-28. Haftalar Arası Dönem)

7 Aylık Gebelik (25.-28. Haftalar Arası Dönem)

Bu dönemde bebeğin tırnakları gelişecek, özellikle elleri büyüyecek ve ellerini de yumru yapabilecektir. Vücudunun farklı bölgelerini fark etmek için ellerini kullanabilir. Saçları uzayarak sıklaşacaktır, kirpik ve kaşı oluşmaya başlar. Gün geçtikçe bebeğin yağ dokusu artar fakat bu dönemde hala kırmızı görünümdedir. Ayak ve el izleri yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bebeğin kilosu 26. haftada 500 gram-1 kilogram arasındadır. 27. haftada bebek, doğacağı zamanki halinin minyatür halidir. Karaciğeri, bağışıklık sistemi ve akciğerleri daha tam gelişmemiştir.

Hamileliğin 28. haftasında düzenli olarak uyur ve uyanır, bu haftada gözlerini kapayıp açmaya başlar. Buradaki düzenle ifade edilen uyku 20-30 dk sürer ve yeniden uyanır. Özellikle bu dönem sonunda anne bebeğinin hareketlerini iyice hisseder. Bu hafta sonuna bebek yaklaşık 24 cm boyunda ve 1 kilogram ağırlığındadır.

Hamileliğin %70’i 28. hamilelik haftasının sonlanması ile bitmiştir. Göğüs kafesi ile göbek arasına kadar rahim büyümüştür. 27-32 haftalar arası bebek hareketlerinin anne tarafından en aktif hissedildiği haftalardır. Artan aktivite bu dönemde doğum ağrısı ile karıştırılabilir. Uzun veya kısa süreli ve düzensiz ağrılar yalancı doğum ağrılarıdır, bu ağrıları anne sayamaz. Uzun süreli, daha güçlü ve düzenli olan ağrılar gerçek doğum ağrılarıdır. 1 saat içinde 6’dan fazla gelen ve düzenli olan ağrılarda hekime haber vermek gereklidir, çünkü erken doğum işareti olabilir. Annenin bu dönemdeki kilo alımı yaklaşık haftada 1 kilogramdır.

7. ayda yapılacak önemli testler

Glukoz yükleme testi (şeker yükleme testi) hamilelikte oluşabilecek şeker hastalığını göstermek için 24-28. haftalar arasında uygulanan testtir.

Kan uyuşmazlığı testi (IDC) yine bu dönemde yapılan önemli bir testtir. Annenin Rh (-), babanın Rh(+) olması halinde bu test uygulanır ve ay sonuna doğru annede Rh antikoruna bakılır. Anne daha antikor üretmemiş ise anneye kan uyuşmazlığı iğnesi (Rh immünglobülün enjeksiyonu) yapılır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu