Ay Ay Gebelik (Hamilelik)

6 Aylık Gebelik (21.-24. Haftalar Arası)

6 Aylık Gebelik (21.-24. Haftalar Arası)

21 haftalık hamilelik

Bebeğiniz içinde bulunduğu  sıvıyı yutmaya başlar, bu bebeğin sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Bu haftada ayrıca kemik iliğinde bebeğinizin kan hücreleri yapılmaya başlar.

22 haftalık hamilelik

Bebeğinizin tat alma ve dokunma duyusu gelişmeye başlar. Ultrason ile bebeğin parmağını emmesi ya da vücudunun farklı yerlerine dokunmasının görülmesi duyularının gelişmesi ile kendi üzerinde test etmesidir. Erkek bebeklerin karın içinden aşağıya doğru testisleri inmeye başar, kız bebeklerinse yumurtalık ve rahimleri yerindedir ve vajinası gelişmiştir.

23 haftalık hamilelik

Dışarıdaki hayata yönelik bebeğinizin akciğerleri hazırlanmaya başlar. Solunum hareketleri de başlamıştır. Eğer bebek bu haftadan önce doğarsa akciğerlerin çalışma ihtimali yoktur. 23 hafta iken doğan bebekler  bazen uygun yoğun bakım şartlarında yaşatılabilmektedirler fakat genellikle ciddi sakatlıklar (zeka geriliği, körlük…) görülmektedir.

24 haftalık hamilelik

Bebeğin iç kulaktaki denge yapıları gelişmiştir. Bebek genellikle baş aşağı durma eğilimindedir. 24. haftada doğan bebekler yaşama şansı yaklaşık %50’dir.

Gebeliğin 6. ayında annede görülen değişiklikler

  • Tansiyon (kan basıncı) normalden düşük düzeydedir.
  • Kan yapımı arttığından dolayı vücuttaki demir ihtiyacı hamile olmayan kadına göre oldukça fazladır.
  • Gebeliğe bağlı olarak diş etlerinde kanama görülebilir.
  • Solunumun artmasına bağlı olarak göğüs kafesi genişler.
  • Memeden sarımsı damlalar gelebilir. Bu doğumun hemen sonrasında bebek için gerekli olan içeriğe sahip ağız sütüdür.
  • Ara sıra rahimde ağrısız kasılmalar oluşabilir. Fakat bu kasılmalar gerçek doğum eyleminde görülen zamanla şiddetlenen, düzenli olan karın be bel bölgesindeki kasılmalarla karıştırılmamalıdır. Eğer kasılmalar sizi kaygılandırıyorsa, özellikle saatte altıdan fazla olması ya da ağrılı hale gelmesi durumunda erken doğum işareti olabileceğinden doktora başvurabilirsiniz.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu