Beslenme Diyet

Zone Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Zone diyeti programı %40 karbonhidrat, % 30 protein, %30 yağ ile oluşmaktadır. Vücutta bulunan fazla yağların yakılmasına ve uzun vadeli kilo verilmesine yardımcı olan diyet programının sağlık açısından da birçok faydası vardır. Bu diyet programı sayesinde açlığınız azalır, vücutta oluşan iltihaplanmayı azaltır, günlük enerjinizi ve zihinsel faaliyetlerinizi de arttırır.

Zone diyet programında üç ana tam öğün ve iki ara öğün şeklinde oluşmaktadır. Vücuttaki insülinin dengesini koruyabilmesi için ise beş saatte bir şeyler yenmesi gerekmektedir. Her öğünde oluşturduğunuz beslenme listesindeki besinlerin avucunuza göre ayarlanması gerekmektedir. Kişinin avuç içine ve kalınlığına göre ayarlanan porsiyonlarla ölçünüzü oluşturabilirsiniz. Bu porsiyon ölçüsünü ise protein bakımından zengin olan yağsız tavuk ve balık için kullanmanız gerekmektedir.

Meyve ve sebzeler için de ölçü olarak kişinin gevşekçe oluşan bir yumruk büyüklüğünde olması gerekmektedir. Bu besinler yararlı besin kategorisinde olanlarıdır. Ayrıca iyi karbonhidrat olarak bilinenlerde gevşek yumruk büyüklüğünde tüketilebilir. Zararlı besin olarak bilinen karbonhidratlardan makarna, tahıl gibi besinlerin ise sımsıkı sıkılmış yumruk büyüklüğünde olması gerekmektedir.

Bu diyet programının önemli olan ikinci kısmı ise blok oluşturularak yapılması yani blok yöntemidir. Bu yöntemde bir porsiyondan oluşan yağsız protein, iyi karbonhidrat grubundan ve diyette kullanılan doymamış yağ bloğudur. Bunlarında ölçüsü çok önemlidir. Protein 7 gr, karbonhidrat 9 gr, yağ ise 1,5 olmalıdır. Her günün ana ve ara öğün olarak bir blok sayısı mevcuttur. Bunların yanında yapılacak egzersizlerle de diyet programı tamamlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu