Sağlık

Zeytinin Faydaları Nelerdir

Kalp sağlığından cilt ve saç sağlığına kadar birçok konuda faydası olan zeytin A,C,E vitaminleri, kalsiyum, protein, kükürt, klor ve çoğu minerali ihtiva etmektedir. Zeytinyağında da hidrokarbonlar, E vitamini,  olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri bulunmaktadır.

Zeytinin Sağlığımıza Faydaları

Eski yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan zeytin yaprağı sıtmanın tedavi edilmesinde rol oynar. Çay olarak da tüketilebilen zeytin yaprağı antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlar ve yaşlanmanın olası etkilerinin gecikmesinde yardımcı olur. Tansiyonun düşürülmesine yardım eder. Kalp sağlığı açısından da etkileri mevcuttur. Kan dolaşımını hızlandırır, kalpteki ritim bozukluğunu giderir, kalbe giden damarlarda oluşan tıkanıkların açılmasında etkilidir. Diyareyi keser ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım eder. Tekli doymamış yağ asitleri içeren zeytin meyvesi ve zeytinyağı yine kalp sağlığının korunmasında etkilidir. Kanseri önleyici etki gösterir. Kanserli olan hastalarda kanserli hücrelerin yayılmasını önleyici etkisi vardır. Bağırsak ve göğüs kanserlerinin önlenmesinde zeytinyağı önemli bir etkiye sahiptir. Kötü huylu kolesterol olan LDL’nin düşürülmesine yardımcı olarak kontrol altında tutulmasını sağlar. Zeytinyağı sarılıkta da etkilidir. Safrayı artırır ve karaciğerin çalışmasını sağlar. Karaciğer ağrılarının kesilmesini sağlar. Yaprakları yüksek tansiyonun düşürülmesinin yanında kandaki şeker miktarının düşürülmesini sağlar. Bağırsaktaki solucanların düşürülmesinde etkilidir.

Zeytinin Dolaşım Sistemimize Faydaları

Kan hücrelerinin sağlığı için önemlidir. Kolesterole olumsuz yönde etki eden serbest radikallerden dolayı kan damarları zarar görebilir ve kalp krizlerine yol açabilir. Antioksidan içeriği sayesinde zeytin, kalp hastalıklarına önleyici etkisi vardır. Yapılan araştırmalar zeytinyağının kan basıncı üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğunu belirtmiştir.

Zeytin Kilo Vermemize Yardımcı Olur:

İçeriğinde bulunan çeşitli doymamış asitler sayesinde kilo vermemize yardımcı olur. Zeytinyağı tüketimi sonucunda yağ hücreleri uyarılır. Karın yağlarının erimesinde yardımcı olur.

Zeytinin Kalp Sağlığımıza Faydası:

LDL’nin düşürülmesinde ve kalpteki ritim bozukluklarının düzene girmesinde etkilidir. Kalp ve damar sağlığını koruduğu yapılan araştırmalarda belirtilmiştir.

Zeytin Kanseri Önlenmesinde Etkilidir:

Anti enflamatuar özelliği sayesinde zeytin kansere karşı doğal bir koruma sağlayabilir. Anti enflamatuar ve antioksidan özelliğe sahip olduğundan kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon gibi kötü etkilerden bizi korur. DNA’lar için faydalı olduğu bilinen besinlerdendir.

Demir Kaynağımız Zeytin:

Siyah zeytin zengin bir demir içeriğine sahiptir. Demir vücut sağlığı için büyük bir öneme sahiptir. Siyah zeytinde bolca bulunan demir, bütün organların gereksinim duyduğu elementlerdendir.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

Zeytin çekirdeğinin yutulmasının faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak bu konu sağlık açısından tartışmalı bir konu olduğu için önerilmiyor. Bu konuda bilimsel araştırmalar çok azdır. Bazı uzmanlar hasta tecrübelerine dayanarak aşağıdaki etkilerin olduğunu belirtmiştir.

  • Kanser hastalıklarına yakalanma oranını azalttığı düşünülüyor.
  • Zeytin çekirdeğinin kırık ve çıkıklarda ağrı kesici olarak etkisi olabiliyor.
  • Basur probleminde faydalı olduğu düşünülmekte.
  • Sindirim sistemi hastalıklarına faydalı olduğu düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu