Beslenme Diyet

Zayıflık

Fazla kilo nasıl sağlık problemiyse zayıflık da bir sağlık problemidir. İlk olarak yapılması gerek şey herhangi bir web sitesinde olan kilonuzu hesaplayın. Yapılan bu hesap zayıf olduğunuzu gösteriyorsa bu hesaptan sonra yapmanız gereken ilş iş ise alanında uzman bir doktora başvurmaktır. Doktor tarafından yapılan bir kontrolde zayıflığın herhangi bir sağlık probleminden dolayı olmadığı belirlendiyse yapılacak şey yine bir diyet programıyla düzenli, dengeli ve doğru beslenmeye dikkat edilmelidir.

Diyet programı denince akla gelen ilk şey fazla kilolar için yapılacak bir program oluşturmaktır. Ancak fazla kilo nasıl bir problemse, zayıflık da bir problemdir ve zayıflık için de diyet programının yapılabileceği bilinmelidir. Zayıf olan kişilerin kilo alabilmek için devamlı hamur işi, tatlı yemeleri çok sakıncalıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için öncelikle yapılması gereken şey düzenli olarak her gün beş porsiyondan oluşan sebze ve meyveleri tüketmeleri ve bunların doğal olarak tüketilmesine özen göstermeleri önemli bir noktadır. Konserve edilmiş ya da dondurulmuş meyve ya da sebzelerden tamamen uzak durulmalıdır. Taze meyve sebze tüketimi fazla antioksidan almanızı sağlayacak ve hayat boyunca birçok hastalıklardan koruyacaktır.

Bunların yanında süt ve sütten yapılan ürünlerden bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü süt ve sütten yapılan ürünler protein, kalsiyum, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olmaları ve miktarlarını istediğiniz oranda artırabilmenizdir. Ayrıca kanla ilgili bir problem yaşanılmaması için de düzenli olarak her gün en az iki porsiyon kadar et ve et ürünlerinden tercih edilmelidir. Bunlarla birlikte hazırlanan yiyeceklerin göz zevkinize hitap edecek şekilde ve ağız tadınıza uygun olarak hazırlanması da önemlidir. Ve son olarak öğün atlamadan her gün düzenli beslenilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu