Gündem

Yunus Emre Devlet Hastanesinde Tepki Çeken Olay

Eskişehir’de Yunus Emre Devlet Hastanesinde, acil servisin girişindeki tekerlekli sandalyeler için market arabası sistemi uygulanmaya başladı. Hastane yönetimi tekerlekli sandalyeler için, madeni para ile alışveriş arabalarının alındığı sistemi getirdi. Hastalar ve hasta yakınları bu sisteme tepki gösterdi. Bu sistem yüzünden acil serviste bir kaos yaşandı.

Tekerlekli sandalyelerin nasıl alınacağını bilmeyen hastalar ve hasta yakınları, hastane görevlilerinden yardım istemeye başladı. Yakınlarda yardım edecek birini bulamayan hasta yakınları ise, hastaları kucaklarında taşıyarak acile götürdü.

Vatandaş daha önce tekerlekli sandalye için sadece kimlik gösterdiğini, artık 1 lira karşılığında alabildiklerini, paralarını sandalyeleri bıraktıklarında aldıklarını yanlarında bozuk para olmadığında mağdur oldukları için bu uygulamanın doğru olmadığını söylüyor.

Hastane yönetimi bu uygulamanın hırsızlığa karşı bir önlem olduğunu söylüyor. Aynı zamanda bu sistem hastalar ve hasta yakınlarının tekerlekli sandalyeleri aldıkları yere bırakması için getirilmiş. Fakat Eskişehir vatandaşı, hastanenin 7/24 güvenlik kameralarıyla ilendiğini ve bunun hırsızlığa karşı bir önlem olmadığını söylüyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak, uygulamanın şaka olduğunu düşünerek hastaneyi arayıp teyit almış ve açıklama yapmıştır.

Özkavak, “Bu tablo, bahsedilen 1 liranın maddi değerinden ziyade, sağlık yöneticilerinin anlayışını gösteren bir uygulamadır. Sağlık hizmetlerini ticari bir iş olarak görmenin, her şeyi para üzerinden değerlendirmenin göstergesidir. Sayın yöneticiler, hastane yönetimiyle AVM yönetimini karıştırmış olacaklar i, böyle bir uygulamaya gitmişler. Bu trajikomik uygulamanın, bir an önce kaldırılmasını, halkın sağlık hizmetine ulaşımını engelleyici her etkenin son bulmasını dileriz.” dedi.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu