İnfertilite (Kısırlık)

Yumurtlama Problemi ( Yumurtlama Bozukluğu) Nedir?

Normal şartlarda üreme çağında olan kadınlarda, her ay düzenli olarak 1 kez gerçekleşen ve hormonal değişimlerin temel nedenlerinden biri olan yumurtlama(yumurta çatlaması) adet görme, üreme gibi özelliklerin sürekliliğini sağlar. Bazı kadınlarda bu düzen bozularak yumurtlama problemi oluşur.

Kısırlık nedenleri arasında en sık görülen nedenlerden biri olan yumurtlama problemi genellikle yumurtlama düzensizliğidir. Yumurtlama olur fakat düzensiz ve seyrek görülür. Her ay düzenli yumurtlama olmadığından adetler de düzensiz görülür. Yumurtlama problemi kapsamına giren hiç yumurtlama olmaması gibi durumlar nadiren görülür ve bu kadınlar hiç adet görmezler.

Yumurtlama problemi (bozukluğu) nedenleri

Yumurtlama düzensizliği stres ve bazı hastalıklara bağlı gelişmekle birlikte polikistik over sendromu  en sık  görülen nedenlerden birisidir. Polikistik over hastalarında  farklı olarak aşırı  tüylenme, şişmanlık, seyrek adet görme gibi sorunlar görülür. Hiç yumurtlama olmayan kadınlarda sorun kadının  menopoz döneminde olması, genetik problemler veya hipofiz bezi ile ilgili problemlerden kaynaklabilir.

Yumurtlama problemi (bozukluğu)  nasıl anlaşılır? Belirtileri?

Kadında o ay yumurtlama durumunu belirlemek için tıbbi bazı yöntemler vardır. Bunlar:

Yumurtlamayı düzenleyen tedaviler

Yumurtlama bozukluğu olup gebe kalmak isteyen kadınlara ovulasyon indüksiyonu denilen yumurtlama tedavisi uygulanır. Bu tedavi sonrası gebelik oluşmazsa tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Bazen gebelik elde edebilmek için aşılama (spermlerin özel ince boru ile rahim içine verilmesi) yöntemi de tedaviye eklenir.

Gebe kalmayı istemeyen kadınlarda tedavi

Yumurtlama bozukluğu olan kadınlar gebe kalmak istemiyor olsalar da adet düzensizliğine yol açtığı için tedavi uygulanmalıdır.

Aşırı kilo yumurtlamayı engeller mi?

Aşırı kilo yumurtlamanın engellenmesine ve düzensizleşmesine neden olan en önemli faktördür. Öncelik olarak kadınlar fazla kilolarını vermelidirler. Sorun hala devam ederse diğer tedaviler uygulanır.

Yumurtlama problemi (bozukluğu)  olanlar ve hamile kalanlar

Yumurtlama problemi olan kadınlar genellikle tedavi ile gebe kalabilmektedir. Kısırlığa neden olan başka sorun olmayıp kadının yaşı da gençse gebelik oluşma ihtimali yüksektir. Yumurtlama bozukluğu menopoz yaklaşması veya genetik nedenlerden dolayı ise gebelik şansı düşüktür.

                                                                                                          Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu