Kadın Sağlığı

Yumurtalık Kistinin Patlaması / Over Kist Rüptürü

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin boyutları bazı durumlarda maximum boyutlarını aşar. Böyle durumlarda kistin içeriğindeki sıvı miktarında da artış olduğu için kistte patlama veya yırtılma görülebilmektedir. Yumurtalık kistlerinin patlamasına veya yırtılmasına “ over kist rüptürü ” de denilmektedir.

Over Kist Rüptürü Görülen Belirtiler

Kistin boyutu çok büyük değil ise veya yırtılma çok şiddetli değil ise kanamada şiddetli olmaz. Böyle durumlarda kanama ciddi sorunlara neden olmadığı için fark edilmeyebilir. Büyük olasılıkla rüptüre olan kistler kendiliğinden durabilir. Eğer kanama şiddetli ise ve kanama kendiliğinden durmuyor ise kişide ağrı, şok, gözlerde kararma, baygınlık, baş dönmesi gibi durumlara yol açabilir. Böyle durumlada acil ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır.

Over kistleri boyutları maximum seviyeyi aştığında rüptüre olabileceği gibi cinsel ilişki esnasında da rüptüre olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise kişide şiddetli kasık ağrısı, bulantı ve kusma gibi öyküye rastlanabilir.

Şiddetli kanamalarda ise kişide kan değerlerinde düşme ve hipotansiyon görülmektedir.

Over Kist Rüptürü Tanılanması

Over kist rüptürü ultrasonografi ile kolaylıkla belirlenebilmektedir. Ultrasonografide kist etrafında toplanmış sıvı veya kan görüntüsü gözlemlenir. Rüptürün ve kanamanın şiddetine göre kişide kan değerlerinde düşme ve hipotansiyonda gözlemlenir.

Over Kist Rüptürü Tedavi

Over kisti rüptüründe tedavi ilk olarak rüptürün belirlenmesi olmalıdır. Çünkü rüptürün ve kanamanın şiddetli olmadığı durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Kişi sık sık takip edilir ve kanamanın kendiliğinden durması beklenmektedir. Kanamanın ve rüptürün şiddetli olduğu durumlarda ise ameliyata ihtiyaç duyulur. Ameliyat ile kişide belirlenen kist alınır ve kanama durdurulur. Bazı ilerlemiş durumlarda kistler ile birlikte yumurtalıkların alınması da gerekebilir.

Büşra Tekin

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu ve aynı yıl İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu