Saç Bakımı

Yumurta Akının Saça Faydaları Nelerdir? Yumurta Akı ile Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Mutfağınızda sıklıkla kullandığınız yumurta akının saça faydaları da vücut sağlığına olan etkileri kadar fazladır. Pek çok sebeple yıpranan saçlarınız için yumurta akı mucizevi bir iyileştiricidir.

Hayatınızın her alanınca yaşadığınız stres, çevresel koşullar, hava değişimleri, güneş ışığı elektrikli saç şekillendirici cihazlar saçlaırn yıpranmasına sebep olur. Bunun yanında düzensiz beslenme sonucu vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamaması da saç sorunlarını beraberinde getirir.

Yumurta Akının Saça Faydaları Nelerdir?

Yumurta akı ile saç bakımı yaparak, pek çok saç sorununuzdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Yumurta akının saça faydaları arasında en önemlisi kuruluğu ve kırılmayı önlemesidir. Mevsimsel faktörler sebebiyle kuruyan saçlarınız, yumurta akı ile iyileşebilir.

Saçlardaki kırılma ve ikiye ayrılma sorunlarından yumurta akı ile saç maskesi yaparak kurtulabilirsiniz. Her zaman her alanda imdadımıza koşan yumurta akı, saç derisi sorunlarında da ekilidir. Derideki nem kaybı, sarkma ve kuruluğu büyük ölçüde giderir. Gergin ama yumuşak bir saç derisine sahip olmanızı destekler.

Yumurta akı, kozmetik mağazalarından aldığınız birçok ürünün içinde de bulunur. Fakat unutmayın ki, kimyasal içerikli ürünler, hiçbir zaman doğal malzemelerle hazırlanmış bir bakım ürününün yerini tutamaz.

Yumurta Akı ile Yapılan Saç Maskesi Tarifi

Yumurta akı ile hazırladığınız saç maskesi, pek çok saç sorununu çözmenin yanında, saçlarınıza hacim de kazandırır. Daha canlı ve dolgun bir görünüm sağlar.

Malzemeler:

○ Yumurta akı

○ Yoğurt

Yapılışı:

Bir yumurta akını kaseye koyun. İyice çırptıktan sonra üzerine bir yemek kaşığı dolusu yoğurt ekleyin.

Yoğurdu ekledikten sonra çırpmaya devam edin. Çırpma işlemini mikser ile de yapabilirsiniz.

Eğer saçlarınız uzunsa bu karışımı iki yumurta akı ile hazırlayın.

Hazırladığınız karışımı saçlarınıza ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu işlem saç derisi hücrelerinizi de harekete geçirecektir.

Saçlarınıza bone, streç film, havlu veya bir tülbent sararak yarım saat bekleyin. Bu sürenin sonunda saçlarınızı ılık suyla iyice yıkayın. Yıkadığınız suyun çok sıcak olmamasına çok özen gösterin. Aşırı sıcak su, yumurta akının arınmasını engelleyecektir. Saçlarınıza yapışan yumurta akı, daha zor arınır.

Saçlarınızı yıkarken şampuan kullanacaksanız, saç tipinize en uygun doğal şampuanı tercih edin. Yoğun kimyasal içerikli şampuanlar, yaptığınız bakımı etkisiz kılacaktır.

Yumurta Akı Saçlara Zarar Verir Mi?

Yumurta akı hem vücut sağlığı için hem de saç sağlığı için oldukça önemli bir besindir. Fakat pişmemiş yumurta akı, saç dökülmesini destekleyici içeriğe sahiptir.

Çiğ yumurta akının içinde avidin adlı bileşen yer alır. Bu da saç dökülmesini hızlandıracak etkiyi yaratır. Bu sebeple yumurta akı ile yaptığınız saç bakımı seyrek aralıklarla ve az miktarda olmalıdır.

Saçlarınızın ihtiyacı olan biotin, yumurta akının içindeki bileşen sebebiyle emilemeyebilir. Saç dökülmesinin de en önemli sebebi budur.

Yumurta akı ile saç bakımı yapacaksanız, yiyerek tüketmeniz en uygun olanıdır. Besinleri vücuda yiyerek almak da saç bakımının önemli bir parçasıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu