Saç Bakımı

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Saç dökülmesi problemi herkes tarafından yaşanan bir durumdur. Bu durumun giderilmesi için birçok bitkisel çözüm denenmektedir. Bunlardan biri yeşil çayın saç üzerindeki olumlu etkisidir. Yeşil çayın saça faydaları arasında kepeklenme sorununun giderilmesi, saç köklerinin güçlenmesi gibi etkiler yer almaktadır.

Amerika’da yeşil çayın etkisi ile ilgili kemirgen hayvanlar üzerinde araştırma yapılmış ve kıl dönmesi yaşayan farelere düzenli olarak yeşil çay verilmiştir. Diğer bir gruba ise su içirilmiştir. Bunun sonucunda kıl dönmesi sorunu yaşayan farelerde yeşil çay içenlerde kılların gelişme gösterdiği görülmüş, su içirilenlerde ise hiçbir değişiklik olmamıştır. Yeşil çay kellik tedavisinde ya da yitirilen saçların yeniden çıkmasında etkili değildir. Ancak var olan saçların güçlenmesinde çok fazla etkisi vardır.

Evinizde yeşil çayla bir saç maskesi hazırlamak istiyorsanız 1 adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı susam yağı, 1 tatlı kaşığı çam terebentin ve 1 çay bardağı demlenmiş yeşil çayı kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın ve tüm saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Daha sonra saçınıza bir bone takın ve 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Ayrıca yeşil çayı günde iki bardak olmak üzere tüketebilirsiniz. Böylece saçlarınızdaki kepek oluşumuna son vereceksiniz ve saçlarınızı kuvvetlendireceksiniz. Yeşil çay ile saçınızdaki yıpranma ve kılmalarda ortadan kalkar, sağlam ve parlak saçlara sahip olursunuz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu