Bebek Bakımı

Yenidoğanın Vücut Isısı

Bebek anne karnında 36-37 ˚C bir ortamın içerisindedir. Doğduğunda bu sıcak ortamdan ayrılıp daha soğuk bir ortamla karşılaşır. Doğduğu anda bebeğin ıslak olması sebebiyle hızlı bir şekilde ısı kaybeder. Bu sebeple bebek doğduğu anda hemşireler bebeği kurular ve ısıtıcının altına koyar. Bebeğin boyu ve kilosu ölçülür, göbek bağı bağlanır ve gözlerine enfeksiyon gelişmemesi için damla damlatılır. Pıhtılaşma için K vitamini iğnesi uygulanır. Bütün bu işlemler gerçekleştirildikten sonra bebek giydirilir.

Dışarının ısısı bir bebeği yetişkin insana oranla daha fazla etkiler. Çünkü bebeğin ısı mekanizması yetişkinler kadar gelişmemiştir. Soğuk bir ortamda yenidoğanın vücut ısısı daha fazla etkilenir. Ebeveynlerin ve sağlık personellerinin ortam ısısına dikkat etmesi gerekmektedir. Bebek soğuk ve sıcak ortamlardan korunmalıdır. İdeal sıcaklık 20-24 ˚C ‘dir.

Yenidoğanın vücut ısısı nın artması sık karşılaşılan bir problemdir. Bebeğin vücut ısısı ölçülürken mutlaka bir derece kullanılmalıdır. Civalı derece de elektronik derece de tercih edilebilir. Civalı derece daha ekonomiktir, tercih edildiyse mutlaka bir sağlık personelinden bilgi alınmalıdır. Elektronik dereceler daha pahalıdır fakat kullanımı daha rahattır. Elektronik derecelerde ise piller düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.

bebeklerde vücut ısısı

Yenidoğanın vücut ısısı değerleri;

Koltuk altı: 36.5 – 37˚C

Makat: 36.5 – 37.6 ˚C

Kulak: 36.5 – 37.6 ˚C arasında olmalıdır.

Vücut ısısı verilen değerlerin altında ve ya üstünde çıkarsa dikkatli olunmalıdır. Vücut ısısı düşükse ortam sıcaklığı arttırılıp bebek giydirilebilir. Yüksekse bebeğin kıyafetlerine ve ortam sıcaklığının düşük olması durumuna dikkat edilmelidir. Vücut sıcaklığı normal değerlerine dönmüyor ise sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Doktora danışılmadan kesinlikle bebeklere ilaç içirilmemelidir. Bebeklere ateş düşürmek amacıyla verilen aspirin beyin zedelenmesine neden olduğu bilinmektedir.

Hemşire Güzide ŞENCİ

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu