Yenidoğan Hemşirelik Bakım Planı

Yenidoğan ısı ölçüm yöntemleri ve Hemşirelik Bakımı

Yenidoğan ısı ölçüm yöntemleri

Rektal (Makattan) Ölçüm Nasıl Yapılır?

rektal

Bebeğin vücut ısısını ölçmek için kullanılan en basit yöntemdir. Makattan ölçüm dijital termometreler ile yapılabilir. Termometrelerin temiz olmasına özen gösterilmeli ve alkol ile silinmelidir. Dijital termometrelere vazelin ya da yağ sürülür ve böylece bebeğin canının acımaması sağlanır. En az 3 dk makat içerisinde tutulması sağlanır. Rektal ısı normal değeri 36.6-38 C’dir.

Aksiller (Koltuk altı) Ölçüm Nasıl Yapılır?

aksiller

Dijital termometreler kullanılmalıdır. Termometreler alkol ya da su ile silinerek temizlenmelidir. Termometrenin ucu koltuk altına yerleştirilmelidir. Bu yöntemin herhangi bir sakıncası yoktur ve tüm yaş grubunda uygulanabilir. Aksiller ölçümde normal değer 34.7-37.3 C arasında olmalıdır.

Oral (Ağızdan) Ölçüm Nasıl Yapılır?

oral

Ölçümün doğru sonuç vermesi için termometrenin 3-4 dk dil atında tutulması gerekmektedir bu yüzden 5 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmemektedir. Bilinci kapalı hastalarda uygulanamadığı için yenidoğanlarda da kullanılmaz. Yenidoğanlarda bu yöntem ateş ölçer emzikler ile uygulanabilir.  Ağızdan ısı ölçüm normal değeri 35.5-37.5 C’dir.

Timpanik (Kulaktan) Ölçüm Nasıl Yapılır?

timpanik

İç ısı ölçümlerinde kullanılan en güvenilir yöntemdir. Bebeğin ağlaması, kulak akıntısı ya da enfeksiyon varlığı ölçüm değerini değiştirebilir. 2 yaş altı çocuklarda kulak yolu kıvrımlıdır bu yüzden bu yaş aralığında kulaktan ateş ölçümü doğru sonuç vermeyebilir. Çocuğun kulak kepçesi üst taraftan tutulur, yukarı –arkaya doğru nazikçe çekilir. Termometre hafifçe kulak içine yerleştirilir. Termometre birkaç saniye kulak içinde bekletilir. Kulaktan ölçüm normal değeri35.8-38 C arasında olmalıdır.

Temporal Arter Ölçüm Nasıl Yapılır?

temporal

Alından temas etmeden ölçen ateş ölçerler kullanılarak ateş ölçümü yapılır.

Henüz Türkiye’de kullanılmayan şerit bantlarla da ateş ölçümü sağlanabilmektedir. Ayrıca bu bantlar tek kullanımlıktır.

                                                                                                             Funda Nur EMANET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu